Predavanje o cyberbullyingu (elektroničkom nasilju) u Senju je organizirao Tim za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza
SENJ Predavanje za roditelje učenika osnovne i srednje senjske škole cyberbullying (elektroničko nasilje) u POU Milutina Cihlara Nehajeva Senj organizirao je Tim za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza grada, kako bi ukazao na raširenost i opasnost elektroničkog nasilja i potrebu simbioze svih dionika u društvu na putu prema rješavanju velikog problema.
– Istraživanja pokazuju da djeca provode tri do pet sati dnevno na internetu. Ako provode toliko na internetu, a toliko i više provode u školi, pa onda još u na izvannastavnim aktivnostima, zatim im neko vrijeme treba i za obroke, kad ta djeca spavaju, zapitala se upraviteljica Obiteljskog centra Područne službe Ličko-senjske Suzana Svetić te dodala kako internet ima i svoje dobre strane.
– Svi smo mi svjesni opasnosti i moramo biti svjesni rizika. Ako nema roditeljske zaštite, ako nema barem minimum znanja o korištenju društvenih mreža, o tome koliko djeca borave na mobitelu, onda ne možemo riješavati problem. Mi u OC smo prvi u neposrednom kontaktu s roditeljima i djecom i smisao našeg postojanja jest da budemo tu, ne samo da mi služimo vama, nego da i vi služite nama, da nam ukažete na to što se u gradu događa, naglasila je Svetić.
Ravnateljica OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića Rosanda Bilović kazala je kako je odaziv bio jako loš, četvero roditelja, od kojih su neki djelatnici škole ili Grada. To je ravnateljicu rastužilo.
U školi su proveli anketu o vršnjačkom i cyber nasilju među učenicima od petog do osmog razreda. Od 136 učenika anketi se odazvao 121. Kad je riječ o elektroničkom nasilju, rezultati ankete pokazali su kako 66 posto učenika provodi i do pet sati na mobitelu. Kod djece u dobi od 11 do 14 godina, njih 42 posto koristi Facebook, 86 posto Instagram, a 100 posto TikTok. Anketa pokazuje da su djeca podignula stupanj svjesnosti o vršnjačkom nasilju.
Ante Podnar iz PU ličko-senjske je naglasio kako se u policiji prevencijom bave godinama. Cyberbullying je evoluirao jer je internet brži, a mobiteli dostupniji.
– Dio te priče je svakako TikTok, trenutno najpopularnija mreža među mladima, na kojem je puno opasnih izazova… TikTok je zanimljiv mladima jer u toj aplikaciji mogu iznositi stavove i mišljenja, a da im nitko ne proturječi, a može se vrlo brzo napraviti i video uradak koji, ako je temeljito i znalački napravljen, može postati popularan, naglasio je Podnar dodajući da opasnosti predstavlja manjak cenzure, digitalno nasilje i govor mržnje, naglasio je Podnar dodajući kako ima i sadržaja koji upućuju na neke vrste samoozljeđivanja.
Naravno, na TikToku ima i korisnih sadržaja.