Početak gradnje planiran 2027. godine
GOSPIĆ U Gospiću je danas svečano predstavljen projekt SAĆE – Sagradimo ćelije egzistencije, prvi centar za djecu i mlade s teškoćama u razvoju na području Like. Projekt je javnosti približila predsjednica Udruge roditelja djece s poteškoćama u razvoju „Pčelice“ Željka Šikić, i to u sklopu događanja „Ususret Uskrsu“ koje je organizirala Ličko-senjska županija.
Uz predsjednicu udruge Pčelice, predstavljanju su nazočili i ličko-senjski župan Ernest Petry te njegova zamjenica Jasna Orešković Brkljačić. Tom prigodom župan Petry izrazio je podršku projektu i zahvalnost svima koji sudjeluju u njegovoj realizaciji.
– Kao Ličko-senjska županija uključili smo se u ovaj projekt s ciljem da pomognemo djeci s poteškoćama. Priprema projekta je zahtijevala mnogo truda i rada, osobito s vaše strane kao pokretača inicijative. Kada nam se Željka javila, odmah smo se uključili i podržali izradu idejnog rješenja s 7.800 eura. U proračunu Ličko-senjske županije osigurano je dodatnih 26.000 eura za izradu glavnog projektnog rješenja. Nakon toga planiramo aplicirati za sredstva prema resornom ministarstvu, kao i koristiti sredstva iz županijskog proračuna te donacije poduzetnika, kako bismo omogućili realizaciju ovog hvalevrijednog projekta na području naše županije, poručio je župan Petry, pritom poželjevši svima dobrodošlicu u novouređene podrumske prostorije Ličko-senjske županije koje će sutra biti i službeno otvorene.
Predsjednica udruge Pčelice Željka Šikić predstavila je sve ključne značajke centra SAĆE, koji će se graditi u Budačkoj ulici u Gospiću, na prostoru uz HAK. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,2 milijuna eura, a velik dio potrebnih sredstava planira se osigurati kroz donatorsku kampanju koja je već započela, a posebno će biti aktivna tijekom sljedeće godine. Početak same gradnje planiran je za siječanj 2027. godine, izjavila je Šikić.
Centar SAĆE osigurat će prijeko potreban prostor u kojem će stručne osobe raditi s djecom i mladima s teškoćama u razvoju. Kako je istaknula Šikić, dosadašnji načini rada Pčelica ograničeni su zbog neadekvatnog prostora, što predstavlja jedan od najvećih izazova u njihovom djelovanju. Upravo zato pozvala je sve potencijalne donatore da se uključe i „postanu pčelice“ koje će svojim doprinosom graditi temelje ovog važnog projekta.
Centar će imati višestruki značaj – ne samo za djecu i njihove obitelji, već i za širu zajednicu. Stvaranjem novih radnih mjesta i poticanjem povratka mladih stručnjaka u Liku, SAĆE će doprinijeti revitalizaciji i dugoročnom razvoju regije. Posebna pažnja posvetit će se i roditeljima djece s teškoćama, koji su često preopterećeni svakodnevnim izazovima. Centar će im pružiti podršku, prostor za predah i jačanje vlastitog mentalnog zdravlja.