Kroz Velika vrata ulazi se u senjsku starogradsku jezgru. Postoje i priče da se originalna senjska vrata nalaze u Beču. Vrata će se postaviti u drugoj fazi, sljedeće godine
SENJ U tijeku je prva faza obnove Velikih vrata u Senju, a restauratorski radovi obuhvaćaju čišćenje kamenih blokovate rekonstrukciju i obnovu žbuke. Priprema je to za drugu fazu u kojoj će biti postavljena vrata po predlošku na nekadašnja. Projekt obnove vrata izradila je tvrtka XXL iz Zagreba prema smjernicama nadležnog Konzervatorskog odjela koji i nadzire radove. Radove obavlja tvrtka eLABORO iz Splita, specijalizirana za konzervatorsko – restauratorske radove. Radovi će trajati tri tjedna, a radi njih je u ovom dijelu grada uspostavljena i posebna regulacija prometa. Cijena radova je oko 200 tisuća kuna i zajednički ih sufinanciraju Ministarstvo kulture i Grad Senj.
Sljedeće se godine planira i postavljanje samih vrata, koja su vrlo slična vratima u Trogiru. Zbog radova, od 23. rujna do 11. listopada 2019. godine gradonačelnik Senja Sanjin Rukavina donio je odluku o privremenoj zabrani prometovanja, parkiranja i zaustavljanja u tom dijelu grada. U tom vremenskom razdoblju neće biti moguć pristup motornih vozila na Trg Cilnicu, Ulicu Ivana Mažuranića i s njima povezane ulice.
Velika vrata jedan su od simbola Grada Senja, dio su senjskih starogradskih zidina koje su zaštićena spomenička cjelina, a kroz njih se ulazi u starogradsku jezgru. Senjani ih nazivaju Velika vrata jer postojalo je još manjih vrata za ulazak u stari grad. Na Velikim vratima samih vrata nema već dugi niz godina, već samo kameni okvir za njih. Postoje i priče da se originalna senjska vrata nalaze u Beču, no to nikada nije potvrđeno. Današnji oblik vratima dao je major Kajetan Knežić u okviru rekonstrukcije stare Jozefinske ceste koja vodi iz Karlovca u prvoj polovici 19. stoljeća. Inače, vrata su nastala nakon izgradnje Jozefinske ceste (1776-1779.) kao najkraćeg puta od unutrašnjosti do mora. Tada se u zidinama uz kaštel probijaju Velika vrata ili tzv. Jozefinska vrata, i to na istočnoj strani gradskoga zida u neposrednoj blizini Kaštela.
“Vrata su monumentalna, izgrađena u jednostavnom smirenom i lijepom klasicističnom arhitektonskom stilu potpuno priljubljena okolišu, na vrhu vrata je carska kruna postavljena nad plaštem i pločom na kojoj je urezan natpis: “Josephina finis” odnosno, svršetak Josipove ceste. Na lijevom su zidu urezane latinskim jezikom udaljenosti najvažnijih trgovačkih mjesta od Senja do Beča u germanskim miljama. Primjerice do Karlovca 13,5 g. m. (102 km), do Zagreba 21 g. m. (160 km) ili do Beča 63 g. m. (472, 5 km)“, pojašnjava ravnateljica senjskog Gradskog muzeja prof. Blaženka Ljubović.