Vozači na dva kotača u crnoj statistici zastupljeni su s 30 posto i zato su preventivno-edukativne akcije uvijek dobrodošle
Održana je 20. preventivno-edukativna akcija Motociklom u život u organizaciji Županijskog savjeta za sigurnost prometa na cestama PGŽ. Kao i svake godine, na Automotodromu Grobnik. Najprepoznatljivija akcija Savjeta kroz teoretska predavanja i demonstraciju sigurne vožnje čini motocikliste kvalitetnijim vozačima i savjesnijim sudionicima u prometu.
Najstariji Savjet za sigurnost prometa u Hrvatskoj i akciju Motociklom u život predstavio je predsjednik Savjeta dr. Hrvoje Baričević podsjetivši da je pokrenuta 2005. godine nakon crnih brojki za sudionike u prometu, a posebno motocikliste 2004. godine. Prije 21 godinu gotovo smo imali jednog poginulog tjedno u prometu na području Primorsko-goranske županije. U godinu dana život je izgubilo 15 motociklista, a posljednjih godina imamo tek nešto više poginulih sudionika u prometu ukupno u godini dana, podsjetio je predsjednik Savjeta. Još uvijek gine previše motociklista na cestama, trećina svih crnih vijesti odnosi se na motocikliste, upozorio je dr. Baričević osvrnuvši se na nedavne naslove u medijima: Opet crni vikend na hrvatskim prometnicama. Od sedmero poginulih, četvero je motociklista. Uvijek je problem ranjivost motociklista na koje otpada trećina svih stradalih u prometu. Već dva desetljeća provodimo akciju kojoj je cilj učiti motocikliste, a ne plašiti ih. Iako, dio predavanja o posljedicama stradavanja nije nimalo ugodan.
Motociklizam nije samo sport, nije samo vožnja od točke A do točke B, već je to kulturološki fenomen, stil života. Fenomen u kojem cijeli svijet uživa, ali i koji ima svoju crnu stranu, poručio je dr. Baričević koji je s motociklistima prošao test iz poznavanja prometnih pravila. Jasno, kroz godine se zaboravi dosta toga naučeno na ispitu pa je uvijek dobro podsjetiti se na pravila koja čuvaju glavu.
Dubravka Dolušić iz Službe prometne policije PU primorsko-goranske ponovila je da je svaka treća osoba koja strada u prometu motociklist ili mopedist, bez obzira na sva upozorenja i apele. Znamo da motociklisti uvijek komentiraju da se kod prometnih nesreća uglavnom konstatira da je kriv motociklist, no činjenica je da za nesreće kriva neprilagođena brzina. Ako se krećete normalnom brzinom, veća je vjerojatnost da ćete moći izbjeći nesreću, a ako već ne uspijete izbjeći nesreću, posljedice neće biti kao u slučaju neprilagođene brzine. Uz brzinu, najveći neprijatelj motociklista je alkohol. Kad se spoje alkohol i brzina, posljedice su često tragične. Naravno, treba osvještavati i vozače automobila koji česti uzrokuju nesreće s motociklistima. Najčešće ne provjeravaju mrtvi kut, krivo procjenjuju udaljenost motociklista, ne čuju vas jer slušaju radio, jer im šušti klima u vozilu, objašnjava policijska službenica. Nemojte biti opušteni, prilagodite se cesti i uvjetima na cesti, koliko god ste sigurni da vozite po pravilima, vodite računa da netko drugi ne vozi po pravilima, a da ste vi taj koji je ugrožen. Ako stradate, malo će značiti vašoj obitelji da ste bili u pravu, a da je netko drugi počinio kobnu grešku. Posebno budite oprezni na raskrižjima, nikad njima ne prolazite previše samouvjereno. Znamo da nećete stati na kraj kolone, ali budite oprezni kad prolazite pored kolone. Dovoljno je da netko iznenada otvori vrata, dodaje službenica Dolušić i upozorava da policija ne tolerira skidanje i prikrivanje registarskih tablica s motocikala.
Još uvijek je previše neispravnih motociklista, još uvijek previše loših guma. Ima i pomaka što se tiče sigurnost motociklista. Prije 10-15 godina često smo sankcionirali motocikliste bez kacige, danas takav problem gotovo da ne postoji. Dolušić je upozorila na bicikliste kojih ima sve više na cestama Primorsko-goranske županije. Znam da su vam drage ceste prema Gornjem Jelenju, Jadranska magistrala prema Senju i Istri. Uživajte, ali uvijek vodite računa o sigurnosti, poručila je službenica Dolušić.
Neurokirurg i motociklist s iskustvom koje se mjeri desetljećima dr. Darko Ledić u akciji Motociklom u život redovno je zadužen za predavanje o posljedicama stradavanja motociklista. To su predavanja koje sudionike akcije ostave bez riječi jer su posljedice stradavanja motociklista zaista stravične. Fotografije stradalih kolega zaista su upozoravajuće. Dr. Ledić kroz predavanje je upoznao motocikliste s najčešćim ozljedama, objasnio što se događa s tijelom kod udaraca pri velikim brzinama, kako izgleda ličenje i kakve su posljedice trenutka nepažnje. Oprema je izuzetno bitna, posebno kacige, ali morate znati da pri udarcu od 100 kilometara na sat teško kaciga može spasiti glavu. Nema motociklista i mopedista koji nije pao, ja sam toliko puta pao i toliko puta sam se dignuo, jednom sam sam otišao u bolnicu, drugi put su me odvezli. I zato budite oprezni, smanjite doživljaj i uživat ćete godinama. Puno bolja solucija nego neoprez koji jamči da uživanje neće trajati dugo. Stiže nam ljeto, pravo vrijeme za još jedno upozorenje: 40 posto motociklista i 80 posto skuteraša vozi u japankama po ljeti. To je ništa drugo nego kockanje sa svojim zdravljem, poručio je dr. Ledić.
Za demonstraciju kako sigurno voziti, kako krotiti konje na dva kotača i kako reagirati u opasnim situacijama bili su zaduženi motociklistički as i instruktor sigurne vožnje Krešimir Erdec koji je praktična znanja prenosio zajedno s mladim kolegom Mateom Frankovićem.
Značaj Savjeta, značaj akcije Motociklom u život i važnost inzistiranja na preventivnom djelovanju naglasila je pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Izabela Linčić Mužić. Akciju je koordinirao tajnik Županijskog savjeta i voditelj Odsjeka za promet i veze Siniša Rajačić.