Nezavisna vijećnica Polonijo upozorava da gradovi s najvišim paušalom u Županiji imaju i najveće iseljavanje
CRIKVENICA Vladajući u Crikvenici veliko iseljavanje stanovnika u inozemstvo, najveće u Primorsko-goranskoj županiji, kompenziraju još većim „zavlačenjem ruku u džepove“ građana koji su ovdje ostali živjeti, upozorila je nezavisna gradska vijećnica Sonja Polonijo u osvrtu na podizanje paušala u Crikvenici sa 300 na 345 kuna.
„Na povećanje poreza odlučili su se i „vladajući“ vijećnici u Novom Vinodolskom i Opatiji, tako da ova tri grada danas čine neslavni vrh ljestvice u Primorsko-goranskoj županiji, što se iznosa poreza tiče. Opatija, kao i cijeli otok Krk, situaciju su ublažili zoniranjem, tako da manje atraktivna područja sa slabijom popunjenošću ipak imaju manje porezno opterećenje. Ovakav pristup problematici u Crikvenici i Novom Vinodolskom gradske su vlasti nekom svojom logikom označile nepravednim. Argumentacija grada Bakra, u kojoj je na vlasti ista politička opcija, potpuno je različita, tako da je Bakar iskoristio mogućnost zoniranja“, rekla je Polonijo.
Nezavisna vijećnica upozorava da između Crikvenice i Opatije postoji jedna velika razlika, prosječna dnevna potrošnja turista u Crikvenici iznosi 61 euro, a u Opatiji 105 eura. A paušal identičan, upozorava Polonijo podvlačeći još jednu zanimljivost. Gradovi s najvišim paušalom imaju i najveće iseljavanje. Crikvenica im 6,1, Opatija 5,5, a Novi 4,4 iseljena na tisuću stanovnika.
Da li bi iznajmljivače trebalo stimulirati na veća ulaganja u kvalitetu ponude, ili je od toga važnije dodatnim nenamjenskim prihodom još malo podebljati proračun koji i onako davanja građana drži na zakonom dozvoljenim maksimalnim iznosima, pita se vijećnica.
Polonijo se nikako ne može složiti da iznajmljivači koji imaju prebivalište van područja Grada Crikvenice paušal plaćuju u gradovima svojih prebivališta, a ne u Crikvenici, gdje zarađuju od turizma.