Povodom Noći muzeja Udruga umirovljenika Hreljin ponudila je izložbu “Šetnja kroz hreljinsku povijest”
HRELJIN Povodom Noći muzeja Udruga umirovljenika Hreljin ponudila je izložbu “Šetnja kroz hreljinsku povijest”. Izložba je zaista opravdala ime. Šetnja je ponudila mnogo informacija o Hreljinu. Puno novog doznali su oni kojima je Hreljin više-manje nepoznanica, no nova znanja stekli su i oni koji poznaju povijest svog mjesta.
Prof. Mirjana Dragičević provela nas je kroz izložbu i otkrila koji su dijelovi izložbe, što kroz fotografiju, što kroz tekst, bili najzanimljiviji brojnoj publici.
“Najponosniji smo na našu gradinu iz 1225. godine. Samo je treba malo obnoviti. Ponosimo se i našom hreljanskom crkvom Svetog Jurja. Puno starih crkvi imaju zaštitnika Svetog Jurja. Tako i naša. Imali smo školu još 1853. godine. Zvala se trivijalna pučka škola. Imala je tri razreda i šest predmeta. Ćudorednost, nauk kerstjanski, iz svete dogodovštine, čitanje hrvatskog i talijanskog, računstvo i pisanje. Posjetitelje zanima priča o našem Amerikanu, izdavaču Josipu Marohniću koji je pisao o rodnom kraju. Posebno su se posjetitelji zanimali za hreljinske obrte: mesnice, peknjice, malenice (mlinove), postolarije”, priča prof. Dragičević.
Posjetitelji se zaustavljaju ispred fotografije hotela i kavane. Da, Hreljin je početkom 20. stoljeća imao hotel. Ne propuštaju komentirati fotografiju autobusa na bijeloj cesti koji je turiste prevozio sa željezniče postaje na Plasama u Crikvenicu. Vrijedan je i čakavski riječnik Hreljina u koji je prof. dr. Milivoj Čop rukom zapisao dvije do dvije i pol tisuće riječi i “preveo” ih na hrvatski književni jezik. Izložba je otkrila da je Hreljin imao kino u društvenom domu koje je radilo do šezdesetih godina prošlog stoljeća. Priča o proizvodnji cipela u režiji povratnika iz Amerike, početkom 20. stoljeća, uvijek je zanimljiva. Tako je i nastao pojam čočman po kojem se prepoznaju Hreljani. Kupovale su se i “čočman dionice”. Nakon Drugog svjetskog rata tradiciju proizvodnje cipela nastavila je Postolarska zadruga Sloga. Cipelama se opskrbljivalo radnike zaposlene u riječkoj industriji.
Izložba ostaje otvorena u prostorijama udruge umirovljenika u subotu i nedjelju od 15-18 sati. Volite li Hreljin, svoj kraj ili povijest, svakako navratite. Sve što su prikupili umirovljenici s Hreljina zaslužuje pažnju i neku izložbu koja će potrajati više dana. I za kraj poruka umirovljenika i zaljubljenika u svoj Hreljin: Donesite sve što je vezano uz povijest Hreljina u Udrugu umirovljenika, previše je vrijednih predmeta odbačeno pri prodaji i preuređenju kuća.