Posjetitelje se provelo kroz Kuću Velebita i prikazan je film “Kako nastaje jedan muzej”
KRASNO Noć muzeja obilježena je i u Kući Velebita u Krasnu. Ovogodišnjom temom Noći muzeja željelo se afirmirati javnost današnjeg digitalnog doba dajući uvid kroz prezentaciju i kratki film “Kako nastaje jedan muzej”. Stručna voditeljica NP Sjeverni Velebit Katarina Blažević predstavila je Kuću Velebita od ulaza do posljednje etaže. Od brojnih zanimljivosti i atrakcija istaknula je buromat, stroj koji simulira buru, na samom ulazu u kuću. U nivou koji se nalazi ispod zemlje smješten je info punkt i velika maketa Sjevernog Velebita s prikazom svih lokaliteta. U prizemlju je priča o meteorologiji, različitim tipovima staništa koja se nalaze na području nacionalnog parka, npr. različitim životinjama koje tu žive, biljkama koje su se prilagodile uvjetima života na planini. Tu je priča i o tri naše velike zvijeri: medvjedu, vuku i risu. Zanimljivo je vidjeti maketu risa u prirodnoj veličini, a moguće je i letjeti poput orla iznad šuma, livada i kamenjara na području parka. Posjetitelji se mogu upoznati i s različitim vrstama leptira, pomirisati različite biljke koje dolaze na travnjacima, ali i u šumama. Na najvišem katu je kulturna baština i priča o životu ljudi na Velebitu. Film “Kako nastaje jedan muzej” prezentirao je stručni suradnik i
edukator u Kući Velebita Branimir Šajatović.
“Sama ideja nastanka centra seže nekih petnaestak godina u povijest, 2005. godine došlo se na ideju da se sagradi
jedan centar, mjesto gdje bi se prirodne i kulturne vrijednosti pokazale na jednome mjestu. Upravno vijeće nacionalnog parka je donijelo odluku da se 2006. godine krene u izgradnju objekta, odnosno pisanje projekta te kasnije realizaciju kada se prikupe sredstva za to. Grad Senj izašao je u susret i darovao parcelu na mjestu stare škole, a uz arhitekte, odnosno dizajnere unutrašnjih poslova, na projektu su sudjelovali i razni znanstvenici, autori, istraživači koji su dali svoj doprinos u istraživanju samog područja, a kasnije i u nastanku centra. Projekt u koji je utrošeno malo više od 27 milijuna kuna financiran je 95 posto sredstvima EU, a ostatak iz državnog proračuna, odnosno Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te nešto vlastitim sredstvima nacionalnog parka i partnera na projektu Turističke zajednice Grada Senja” rekao je Šajatović.
Ciljevi projekta bili su da se na području Sjevernog Velebita, odnosno Krasna izgradi prepoznatljiv centar, moderan s atraktivnim sadržajima koji će privući posjetitelje iz Hrvatske i inozemstva u Krasno i okolicu te da se tijekom cijele godine prezentiraju i prirodne i kulturne vrijednosti koje Velebit ima. Gradnja objekta trajala je oko godinu i pol dana, a u isto vrijeme se razvijao i turistički proizvod, odnosno promidžba i vidljivost kako bi se već pri samom otvaranju privukao što veći broj posjetitelja.
Nakon razgledavanja postava, u popodnevnim satima, posjetitelji su se družili uz tople napitke i kolače.