Djelatnici vrtića Orepčići educirani su za podršku roditeljstvu, a na radionicama za roditelje jasno je koja im je tema najzanimljivija
KRALJEVICA Među 24 polaznice koje su završile edukaciju stručno-razvojnog centra za podršku roditeljstvu u sklopu programa “Rastimo zajedno” su i odgajateljica i psihologinja Dječjeg vrtića Orepčići Kraljevica. Prošli tjedan diplome su svečano uručene odgajateljicama Tatjani Lacmanović te psihologinji Heleni Žagar. Edukaciju je proveo Dječji vrtić Radost iz Crikvenice, jedan od dva stručno-razvojna centra u Hrvatskoj u kojem se stručni djelatnici osposobljavaju za kvalitetniji rad s roditeljima i pružanje podrške roditeljstvu.
Prvu edukaciju “Rastimo zajedno” 2016. godine prošle su dvije odgajateljice i ravnateljica Adela Karlovčan.
“Odlučili smo se da na edukaciju uputimo još djelatnika da imamo više opcija za stručni rad. Želja nam je bila da stručni tim bude sastavljen od različitih stručnih profila, da se možemo nadopunjavati. I zato je na edukaciju upućena i psihologica”, ističe ravnateljica Dječjeg vrtića Orepčići Kraljevica.
U sljedećoj pedagoškoj godini vrtić u Kraljevici planira s novim kadrom organizirati edukacije za roditelje. Vrtić već ima iskustva s radionicama za roditelje. Nakon edukacije 2015. godine organizirana su četiri ciklusa radionica za roditelje. Kakvi su zaključci?
U vrtiću kažu da im je žao što se jako malo roditelja odazove radionicama. Prvi ciklus je imao najbolji odaziv, a slijedio je pad interesa za radionice. Zanimanje pokaže 10-15 roditelja, a kad treba krenuti na radionice, mnogi odustanu. Inače, u sklopu jednog ciklusa održi se 11 radionica u periodu tri mjeseca. Bitno je da radionice nisu namijenjenje samo roditeljima vrtićke djece već svim roditeljima s područja Grada Kraljevice. Radionice su prilika da roditelji u miru porazgovaraju o svojim nedoumicama. Iako su radionice prvenstveno edukativnog karaktera, nekad bude vrlo terapeutski, podijele ono što ih muči s ljudima koji ih razumiju. Radionice su odlična baza za izgradnju sebe kao kvalitetnog roditelja, objašnjavaju u vrtiću.
Predrasuda je da na radionicu ide netko tko nije dobar roditelj. Smatramo se dobrim roditeljima, stručnim kadrom, a na radionicama dobiješ nova znanja, osvijestiš se, objašnjavaju edukatorice. Roditelji koji prođu radionicu ne kriju zadovoljstvo, uvijek su pozitivni odjeci roditelja, osvijeste neka svoja znanja i vještine, kažu edukatorice dodajući da radionice nisu predavanja, već razmjena iskustava ravnopravnih članova u kojem edukatori nude znanje, a roditelji iskustvo.
Pretpostavljate li što je najzanimljivija tema?
Uvijek se puno zadržimo na temi postavljanja granica djetetu. Trend je uvažavanje djeteta, njegovih želja, a vidimo da odlazi u drugi ekstrem, da djeca sama odlučuju što će činiti i kako će živjeti. Važno je postaviti granicu, a da se ne dira u integritet i autentičnost djeteta, da ostane nepovrijeđeno, ističu odgajateljice i psihologinja.
Na radionice u 90 posto slučajeva dolaze mame. I zato u vrtiću Orepčići kane oformiti Klub očeva. I vrtići hvale baš očeve za koje kažu da su direktniji, iskreniji i otvoreniji u razgovorima.