Javljaju mi se građani, zabrinuti za svoje zdravlje i zdravlje svoje djece, kaže šef crikveničkog SDP-a Kružić
CRIKVENICA Još su krajem rujna 2019. usvojene izmjene i dopune Prostornog plana uređenja Grada Crikvenice kojim se definira izmještanje antena mobilnih operatera na alternativne lokacije, na sigurnosnu preventivnu udaljenost u radijusu od 400 metara od područja zaštićenih dijelova prirode, registrirane i evidentirane kulturno-povijesne baštine te područja povećane osjetljivosti (zgrade stambene i poslovne namjene, škole, ustanove predškolskog odgoja, rodilište, bolnice, domovi za starije i nemoćne, smještajni turistički objekti, dječja igrališta, neizgrađene površine namijenjene za prethodno navedene građevine, sukladno posebnom propisu o zaštiti od elektromagnetskih polja), podsjeća u svom pismu Gradski odbor SDP-a Crikvenica čiji predsjednik Mario Kružić ističe da je još krajem 2019. godine od Grada Crikvenice na aktualnom satu gradskog vijeća zatražio informaciju o uklanjanju baznih stanica s lokacija koje su utvrđene Prostornim planom. Grad do danas nije ništa poduzeo, upozorava Kružić.
“Javljaju mi se građani, zabrinuti za svoje zdravlje i zdravlje svoje djece, zbog čega smatram da se hitno moraju poduzeti mjere uklanjanja baznih stanica s lokacija na kojima, prema izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Grada Crikvenice, više ne bi ni trebale biti. Apeliram na vladajuće da zaštita zdravlja naših sugrađana mora biti prioritet“, naglasio je Kružić te dodao kako su mu iz Grada potvrdili kako je u tijeku tek prikupljanje podataka vezano uz postojeće antenske sustave, kako bi se pripremilo pravno utemeljeno postupanje s ciljem usklađivanja sa Prostornim planom, što smatra da nije dovoljno.
“Neodgovorno je što Grad Crikvenica ne poduzima konkretne aktivnosti kako bi se ovo pitanje riješilo čim prije. Obzirom da su od strane Grada Crikvenice izostali konkretni koraci u rješavanju spomenute problematike, obratio sam se i HAKOM-u kako bismo saznali gdje se sve na području našeg grada nalaze bazne stanice te uvodi li se 5G, te sam popis lokacija dobio u kratkom roku. Dakle, do informacija je vrlo lako doći, ako za to postoji interes i volja vladajućih da djeluju u korist građana“, istaknuo je Kružić.
[toggles title=”Odgovor HAKOM-a”]Poštovani, u Republici Hrvatskoj (dalje: RH) se trenutno vrše testiranja funkcionalnosti 5G tehnologije za koja su sva tri operatora pokretnih komunikacija na tržištu u RH zatražila privremene dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra, a temeljem kojih nije dozvoljeno komercijalno pružanje usluga. Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (dalje: HAKOM) privremene dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra u frekvencijskom pojasu 3,6 GHz izdala je za potrebe tehničkog ispitivanja 5G NR tehnologije na područjima Grada Zagreba, uključujući područje Grada Samobora i Grada Svete Nedelje te ZL Franjo Tuđman, Grada Osijeka, Grada Rijeke, Grada Splita, otoka Krka, Grada Dubrovnika, Grada Hvara, Grada Novalje, Grada Jastrebarskog, Grada Raba i Grada Bjelovara. Sukladno Zakonu o elektroničkim komunikacijama (NN br. 73/08, 90/11, 133/12, 80/13, 71/14 i 2/17), Pravilniku o uvjetima dodjele i uporabe radiofrekvencijskog spektra (NN br. 45/12, 50/12 i 97/14) te odgovarajućoj dozvoli za uporabu radiofrekvencijskog spektra, operatori mreža pokretnih komunikacija sami planiraju svoju mrežu u skladu s potrebama za kapacitetom odnosno pokrivenošću signalom, što uključuje i nadogradnju u smislu unaprjeđivanja korištene tehnologije, jer su dozvole temeljem kojih operatori upotrebljavaju radiofrekvencijski spektar tehnološki neutralne.
Drugim riječima, temeljem već izdanih tehnološki neutralnih dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra, frekvencijske pojaseve koji se trenutno koriste za 2G, 3G i 4G operatori mreža pokretnih komunikacija moći će koristiti i za 5G tehnologiju. Frekvencijski pojasevi koji će se primarno upotrebljavati za 5G su 700 MHz i 3,6 GHz koji su do sada upotrebljavani za TV (700 MHz) i nepokretni bežični pristup (3,6 GHz), te se očekuje da će u kasnijoj fazi 5G upotrebljavati frekvencijske pojaseve koje već koriste mreže pokretnih komunikacija (800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz), ali i neke frekvencijske pojaseve koji se do sada još nisu komercijalno upotrebljavali (npr. 26 GHz).
Dodjela prava za uporabu radiofrekvencijskog spektra za 5G (700 MHz i 3,6 GHz) i komercijalno pružanje 5G usluga se očekuje u sljedećem razdoblju, što će pravovremeno biti objavljeno na HAKOM-ovim internetskim stranicama (www.hakom.hr). HAKOM ne određuje dinamiku i područja u kojima će operatori mreža pokretnih komunikacija pustiti u rad određenu tehnologiju, tako da Vam nismo u mogućnosti dati informaciju kada će započeti uvođenje 5G mreže u Gradu Crikvenici.[/toggles]