U predizbornoj kampanji Unije Kvarnera obišla je tri susjedna grada, Crikvenicu, Novi Vinodolski i Senj. Zanimljivo, svaki je grad u drugoj izbornoj jedinici
CRIKVENICA/ NOVI / SENJ Unija Kvarnera je u predizbornoj kampanji obišla tri susjedna grada. Crikvenicu, Novi Vinodolski i Senj. Zanimljivo, svaki je grad u drugoj izbornoj jedinici. Crikvenica u osmoj, Novi u sedmoj, a Senj u devetoj. Time Unija Kvarnera i simbolički želi poručiti da je Hrvatskoj potrebna reforma teritorijalnog ustroja te decentralizacija koja je usko vezana uz reformu.
Unija Kvarnera poručuje da je vrijeme za značajne promjene. Prije ekonomske reforme potrebno je provesti političku
reformu. Konkurentne i pametne regije i gradovi nositelji su ekonomskog i društvenog razvoja u suvremenom društvu i digitalnom dobu. Potrebno je provesti hitnu političku, gospodarsku i fiskalnu decentralizacija države. Želimo da o vlastitom razvoju i prioritetima regije njihovi stanovnici odlučuju samostalno. Želimo spustiti četiri puta više poreznih sredstava ili 40 posto na razinu regija i lokalnih samouprava. Porezni prihodi moraju se ulagati u regijama gdje nastaju. Na taj način jačamo regije i gradove omogućavajući im kvalitetniji mehanizam planiranja i upravljanja vlastitim razvojem i konkurentnošću, poručuju iz Unije Kvarnera.
Najvrjedniji resurs nekog društva i neke regije su ljudi. Ulaganja u ljude, njihove kompetencije i znanja neopravdano smo zapustili. Želimo da regije upravljaju regionalnim zdravstvenim i obrazovnim sustavom, da znatno utječu na upisne kvote, pokretanje novih programa i studija, ravnopravno sudjeluju u izradi programa i kurikuluma sukladno regionalnim interesima i potrebama. Potrebno je značajnije ulaganje u obrazovanje, opremanje škola, ulaganje u kvalitetu nastave. Unaprjeđenjem uvjeta i statusa u društvu želimo motivirati najkvalitetnije u društvu da se odluče za karijeru u obrazovanju i znanosti.
Hrvatska je posljednja u EU prema kriteriju cjeloživotnog učenja. Predlažemo poseban instrument “voucher vještina”, svojevrsni poticaj cjeloživotnog učenja za stanovnike svih dobnih skupina. Ulaganje u znanje istinski je izvor novostvorene vrijednosti i garancija budućeg razvoja regije. Sveučilišta, veleučilišta i potporna poduzetnička infrastruktura, centri su znanja i inovacija na kojima počiva budući rast. Želimo biti najkonkurentnija i tehnološki najrazvijenija hrvatska regija privlačna za ulaganje i rad. Regija najviše životne kvalitete i standarda. Samo razvijeno gospodarstvo može omogućiti veće ulaganje u standard zdravstvenih, svih javnih usluga koje doprinose rastu kvalitete života. Gospodarstvo PGŽ mora biti temeljeno na naprednim tehnologijama, uslužnim djelatnostima više vrijednosti te na “plavom gospodarstvu”, digitalnom transformacijom tradicionalnih industrijskih sektora.
“Plavo gospodarstvo” predstavlja sve gospodarske aktivnosti povezane s morima ili obalnim područjima s ciljem jačanja gospodarskog rasta i razvoja, otvaranja radnih mjesta i poboljšanja kvalitete života sredina uz more s imperativom očuvanja morskih eko sustava. Plavi rast predstavlja dugoročnu strategiju potpore održivom rastu morskog i pomorskog sektora te ima za cilj poticanje održivog razvoja “plavih” gospodarskih sektora: brodogradnja i remont, ribarstvo i akvakultura, obalni turizam, industrija u nastajanju (korištenja energije mora i vjetra), biotehnologija i zdravlje na bazi mora i drugo. Prioritetima razvoja plavog gospodarstva određujemo učinkovito korištenje resursa u ribarstvu i poticanje proizvodnje i potrošnje hrane iz mora, poboljšanje poslovnog okruženja i jačanje konkurentnosti pomorskog gospodarstva kroz institucionalnu i infrastrukturnu podršku, podrška istraživanju, razvoju i primijenjenim inovacijama u plavim sektorima te ulaganje u razvoj ljudskih resursa s ciljem dodatnog zapošljavanja u regijama uz Jadran. Istraživanje i razvoj na području plavog gospodarstva u suradnji sa fakultetima, centrima izvrsnosti i kompetencija te znanstvenim institutima potencijal je stvaranja novog konkurentnog inovacijskog ekosustava. Jadranska Hrvatska danas je NUTS2 regija s najmanjim ulaganjem u istraživanje i razvoj u mediteranskom dijelu EU (0,3 posto BDP-a).
Potičimo razvoj “gigabitnog društva” kojim se ostvaruje društvo jednakih šansi, gdje god živjeli ili poslovali, omogućavanjem pristupa širokopojasnom internetu ili mrežama velikih brzina na ukupnom teritoriju Hrvatske, pozivaju u Uniji Kvarnera dodajući da je dostupnost pristupa brzinama interneta nove generacije potrebno garantirati Ustavom RH.