Fotograf Šegulja i dizajner Čegodajev na Jazu su ucrtali 25 zvijezda s imenima ličnosti koje su zadužile i proslavile Bakar
BAKAR Teško se Bakar može nazvati velikim gradom, no rijetko je koji velegrad, čak i prijestolnica, dao svijetu toliko velikih ljudi koji su ostavili pečat u znanstvenom, političkom i kulturnom životu. Ta činjenica inspirirala je fotografa Miljenka Šegulju i dizajnera Dmitrija Čegodajeva u osmišljavanju performansa nazvanog “Bakar, kako to gordo zvuči”. Na Jazu je 25 poznatih Bakrana dobilo svoje zvijezde. Autori performansa istaknuli su uvjerenje da bi se našlo još ličnosti koje su zaslužile zvijezdu te nadu da gradske vlasti podržati ideju i otvoriti Šetalište bakarskih velikana. Ali, ne satkano od papira i kartona već od bakra i kamena.
Zvijezde su dobili zastupnici grada Bakra pri potpisivanju Vinodolskog zakona: plovan Krstiha, pop Grubeša, satnik Ivan, Derga, Vičina i Nedrag, hrvatski velikaš Martin IV Frankopan, hrvatski ban Petar Zrinski, hrvatski ljetopisac i bakarski kroničar Bartol Vinko Barčić, austrijska kraljica Marija Terezija, hrvatski političar Ante Starčević, hrvatski filolog i književnik Adolfo Veber Tkalčević, car Franjo Josip I, prirodoslovac Narcis Damin, tiskar i nakladnik Rudolf Desselbrunner, Franjo Serafin Vilhar, učitelj, prirodoslovac i planinar Dragutin Adolf Hirc, znanstvenik Andrija Mohorovičić, liječnik Bogoslav vitez Trnski, bakarski kroničar, historiograf i publicist Matija Mažić, akademik matematičar Vladimar Varićak, skladatelj i dirigent Artur Gervais, izumitelj Josip Sinčić, zoolog, pjesnik i putopisac Miroslav Hirtz, bakarski historiograf Ivo Marochino, agronom Mirko Korić, književnik i pjesnik Drago Gervais, pisac, pjesnik i kulturni djelatnik Josip Luzer, bakarski historiograf i publicist Niko Cvjetković.