Nakon firme koja je osnovana dan prije završetka natječaja za zakup i koja se povukla nakon prve od pet godina zakupa ostao je vakuum. Država je lani kao vlasnik ostala bez prihoda, a nestalo je 15-20 radnih mjesta
SELCE U ljeto 2018. godine u kampu Uvala Slana u Selcu zabilježen je rekordni broj noćenja. U kampu koji je bio baza austrougarske i starojugoslavenske mornarice, a potom jugo vojarna, cvjetao je turizam. Plaću je zarađivalo 15 do 20 zaposlenika. Sve je upućivalo na zaključak da je odluka donesena nakon Domovinskog rata da se kamp stavi u funkciju turizma bila pogođena. Kamp je vodila državna firma Club Adriatic d.o.o. koja je skrbila o još desetak atraktivnih hotela i kompleksa širom Hrvatske. Kroz godine su se svi ti objekti prodavali, a Club Adriatic d.o.o. 2017. godine ostaje i bez kampa u Selcu. Kamp koji danas raspolaže aparthotelom s 15 apartmana s četiri zvjezdice, 15 mobilnih kućica i 150 paušalnih parcela dan je u zakup firmi Adriatic kampovi d.o.o. na godinu dana. I stižemo do ljeta 2018. godine u kojem se ruše rekordi. Turistička priča za naslovnice: nekadašnja vojarna postala turistički hit. Vrlo često u svim našim lijepim pričama postoji neko “ali”. Tako i naša priča ima svoje “ali”.
Te rekordne 2018. godine Ministarstvo državne imovine raspisuje Javni poziv za zakup i prodaju nekretnina u vlasništvu RH. Između ostalog i kampa Uvala Slana s apart hotelom Club Vala u Selcu. Kamp je u zakup na pet godina dobio obrt Ugostiteljstvo Danijela Dunatova. Zanimljivo, obrt je registriran dan prije završetka natječaja. Slijede tužbe i žalbe. Među oštećenima su i paušalisti, dobrim dijelom hrvatski branitelji. Ironično, obrt Dunatov je dobio u zakup kamp temeljem prednosti na natječaju koju je imao kao hrvatski branitelj. Tko će koga, ako ne svog svoga. Spomenimo da je od preostale četiri ponude, najveću ponudu od 1,5 milijuna kuna dala firma Adriatic kampovi d.o.o. koja je uspješno upravljala kampom sezonu prije.
Zakupac je odradio sezonu 2019. godine, a nakon sezone napušta kamp i traži raskid ugovora. U sezoni 2020. kamp nije radio. Prohujala je dobit, prohujala su radna mjesta. Na gubitku je država koja je vlasnik. Sezona, kakva-takva, stiže za dva-tri mjeseca. Hoćemo li propustiti još jednu sezonu, hoćemo li baciti u vjetar 15-20 radnih mjesta? Prošetali smo kampom. Već na ulazu je jasno da kamp nitko ne čuva ili ga čuva jako slabo. Provaljeno je u recepciju. Sve izgleda zapušteno i jadno.
Kako dalje, poslali smo pitanje u Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. I dobili odgovor.
“Ugovor o zakupu s bivšim zakupcem za predmetnu je lokaciju sporazumno raskinut u lipnju 2020. godine. U planu je objava novog natječaja (u tijeku su završne pripreme za objavu natječaja) za zakup kampa te će oglas biti objavljen na web stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, na web stranicama Hrvatske gospodarske komore te u dnevnom listu. Djelatnost kampa u 2021. godini ovisiti će, osim o epidemiološkoj situaciji, i o ishodu javnog natječaja. S obzirom na iskazani interes, pretpostavljamo da će se naći novi zakupnik.
Ističemo i kako je Ministarstvo u svrhu zaštite interesa Republike Hrvatske na svaku prijavu nezakonitih radnji u kampu reagiralo podnošenjem prijava nadležnim organima.
Također, Ministarstvo nema nadležnost za izricanje sankcija bivšem zakupniku, već ukoliko netko smatra da je bivši zakupnik povrijedio njegova prava, zaštitu može potraživati putem suda. Isto tako, ako netko ima saznanja ili sumnja u kažnjivu aktivnost, ta saznanja svakako trebaju podijeliti s policijom i/ili državnim odvjetništvom”, stoji u odgovoru Službe za odnose s javnošću i informiranje Ministarstva.