Savjetodavni rad, obiteljska meditacija, stručna priprema za posvojitelje…sve je to posao Obiteljskog centra
SENJ Podružnica Obiteljski centar u Senju ove godine obilježava 13 godina djelovanja na području Grada Senja, odnosno cijele županije. Do 1. siječnja 2014. djelovali su samostalno kao Obiteljski centar Ličko-senjske županije, potom u sastavu Centra za socijalnu skrb Senj, a od 2015. godine u sastavu Centra za socijalnu skrb Gospić.
– Ja sam došla raditi u Senj krajem 2007. godine, bez prostora, bez djelatnika, s idejom kako će to izgledati, uz podršku tadašnje gradske službe. Nekoliko puta smo selili dok nismo ušli u prostor u kojem smo i sada. Postojala je velika želja i volja da počnemo s radom, da čuju za nas, da nas prepoznaju, rekla je o počecima prije 13 godina predstojnica Podružnice Obiteljski centar u Senju Suzana Svetić.
Priroda posla centra za socijalnu skrb i obiteljskog centra se znatno razlikuje.
– U Obiteljskom centru priroda posla je sasvim drugačija. Kod nas ljudi dolaze dobrovoljno, po preporuci ili po uputi, a dobra je volja osobe hoće li doći ili neće. To je velika razlika u odnosu na korisnike koji dolaze u sam Centar za socijalnu skrb, pojašnjava Svetić.
Epidemija je promijenila način rada i razmišljanja.
– Aktivnosti od prvog lockdowna naravno da su se svele na minimum. Bio je proces prilagodbe koji je trajao određeno vrijeme jer smo , kao i svi ostali, bili u iščekivanju kraja, ono, za dva tjedna, pa za dva tjedna…Međutim kako je to potrajalo, postajali smo svjesni toga da ne možemo više govoriti o čekanju da završi, da se vratimo na staro, nego da moramo živjeti i prilagoditi se novim okolnostima , pa tako i ovima u kojima već trajemo godinu i pol dana, rekla je Suzana Svetić.
Savjetodavni i preventivni rad od početka su prisutni u senjskom obiteljskom centru.
– Savjetodavni rad znači da nam zainteresirani mogu doći pojedinačno, mogu doći kao partneri, kao članovi obitelji, bilo roditelji s djecom ili roditelj i dijete, može doći samo dijete. Razlozi zbog kojih nam dolaze, prema našem izvješću iz 2020. godine, vezani su najčešće za promjenu zaposlenja, dugotrajnu nezaposlenost, neka psihološka stanja, poput tjeskobe, anksioznosti… Drugi dio čine roditelji u populaciji iznad 40 ili 50 godina, znači srednje životne dobi, koji imaju neke poteškoće u roditeljstvu i u odgoju. Gledajući populaciju, većinom dolaze žene u odnosu na muškarce. Preventivni rad radimo kroz preventivne programe, kroz organiziranje edukacija, tribina, predavanja, radionica, okruglih stolova, stručnih skupova…Svašta nešto smo u ovom proteku vremena imali, bilo da smo bili organizatori ovdje u Senju, bilo u Gospiću, bilo u Otočcu, bilo u Novalji…, kaže predstojnica Svetić.
Osim savjetodavnog i preventivnog rada, u Obiteljskom centru u Senju nude i još dvije usluge. Jedna od njih je obiteljska medijacija.
– Kod obiteljske medijacije usko surađujemo s centrima za socijalnu skrb u postupku razvoda braka, kada su u pitanju djeca maloljetne dobi. Ukoliko u postupku obveznog savjetovanja ne postignu zajednički sporazum, onda dolaze u obiteljsku medijaciju, tumači Svetić.
Za područje Ličko-senjske županije, odnosno cijele Hrvatske, obiteljski medijatori su psiholog Obiteljskog centra Senj Danko Butorac i soc. pedagoginja Suzana Svetić. Uslugu obiteljske medijacije nudili su isključivo u prostoru Obiteljskog centra u Senju.
– I s područja cijele županije su dolazili k nama, a od prošle godine smo se i mi prilagodili novim okolnostima, tako da tu uslugu nudimo i online. Znamo da neki nemaju pristup internetu jer su neka područja slabo pokrivena mrežom ili se čak i ne znaju služiti time, pa onda dolaze osobno, naravno uvažavajući i poštujući sve epidemiološke mjere. Bilo tko, tko se mora uključiti u postupak obiteljske medijacije, podnosi pismeni zahtjev. Na mrežnim stranicama centra za socijalnu skrb stoje obrasci: pismeni zahtjev i uvodni obrazac. Nakon podnijetog zahtjeva, uslijedit će odgovor o terminu i zakazivanje susreta u živo ili online. Osim što je vezana uz postupak razvoda braka, medijacija može biti vezana i za druga sporna pitanja vezana uz obitelj. Nama, koji radimo i savjetovanje, usluga obiteljske medijacije se pokazala kao dobra metoda ili dodatni alat u savjetodavnom radu.
Druga usluga dostupna u senjskom obiteljskom centru je usluga stručne pripreme za potencijalne posvojitelje.
– Ja sam voditeljica te stručne pripreme ili edukacije. U ovima okolnostima, kada potencijalni posvojitelji prođu sva pravna pitanja i procedure u Centru za socijalnu skrb, kao krajnji čin je obveza pohađanja edukacije, znači stručne osposobljenosti u trajanju od 40 sati sa sadržajem tema koje su propisane pravilnikom. Nakon odslušane stručne pripreme, polaznici dobivaju potvrdu ili priznanje i upisuju se u registar posvojitelja, ističe Suzana Svetić.