Prije šest godina nismo bili za ulazak, a danas je sazrijelo vrijeme za pridruživanje, objasnio je gradonačelnik Klarić
BAKAR Grad Bakar odlučio je ući u sastav Urbane aglomeracije Rijeka i tako se pridružiti sustavu koji objedinjuje Rijeku, Kraljevicu, Čavle, Kostrenu, Kastav, Viškovo, Klanu, Opatiju, Lovran i Mošćeničku Dragu. Urbane aglomeracije ustrojene su radi učinkovitijeg planiranja, usklađivanja i provedbe politike regionalnog razvoja.
Gradonačelnik Bakra Tomislav Klarić je objasnio da Grad Bakar 2015. godine nije pristao na pridruživanje Aglomeraciji Rijeka jer je ocijenjeno da Bakar može puno brže i lakše osigurati sredstva za projekte. Tako je i bilo, dodao je Klarić pobrojivši bakarske projekte koji su se od 2015. do 2021. godine financirali EU sredstvima. Radi se o deset projekata ukupne vrijednosti oko 30 milijuna kuna. Među tim projektima iznosom prednjače projekti Gospodarsko središte Hrvatskog primorja (25 milijuna kuna) i prenamjena zdravstvene stanice u vrtić Škrljevo (2,4 milijuna kuna). Tome treba pribrojati vodovod Melnice (16 milijuna kuna) koji je ušao u Nacionalni plan za oporavak i otpornost.
Obzirom da Aglomeracija Bakra – Kostrena nije saživjela, Bakar je sam krenuo u izgradnju kanalizacije, samostalno izradio projekt i izabrao izvođača. Radi se o velikom ulaganju, teškom 60 milijuna kuna. Obzirom da se radi o velikom ulaganju, obzirom da Aglomeracija Rijeka ulazi u novo financijsko razdoblje 2021-2027., obzirom da postoje projekti koji se mogu financirati isključivo preko Aglomeracije, obzirom da se programom oporavka hrvatske vlade otvara mogućnost povlačenja izdašnijih EU sredstava, gradonačelnik Klarić smatra da je sazrijelo vrijeme da se Bakar priključi Aglomeraciji Rijeka kako bi brže realizirao svoje projekte. Neovisno o pristupanju Aglomeraciji, Bakar će i dalje samostalno prijavljivati projekte koje financira država ili EU.
Bakarski vijećnici jednoglasno su podržali bakarski ulazak u Algomeraciju Rijeka. Bakarsko “da” još mora proći formalnu proceduru, dobiti pozitivno mišljenje gradova i općina uključenih u aglomeraciju te potvrdu ministarstava zaduženih za regionalni razvoj i prostorno uređenje.
Na gradskom vijeću je bilo riječ o razrješenju direktora Gradskog komunalnog društva Dobra Tomislava Matića. Temu je pitanjem na aktualnom satu potaknula vijećnica Tamara Kojić (SDP).
Gradonačelnik Klarić je istaknuo da direktor Matić nije smijenjen zbog nikakvih nezakonitosti. Jednostavno, nismo bili zadovoljni efikasnošću Dobre, nismo mogli prihvatiti financijsko izvješće odnosno manjak. I zato je direktoru dana razrješnica. Angažirana je revizija, napravio se novi plan i program, za v.d. direktoricu postavljena je direktorica Industrijske zone Bakar Linda Sciucca, objasnio je Klarić dodavši da sada Dobra pozitivno posluje, da se izrađuje novi plan poslovanja te da će se raspisati natječaj za novog direktora.