Osim privatnog smještaja, može li se primjerom Zadra i Falkensteinera, gdje se otvara digitalno selo za nomade, s mobilnim kućicama?
Sve više se u Hrvatskoj spominju digitalni nomadi. Neki u poslovnjacima koji lutaju svijetom vide novu priliku za zamah hrvatskog turizma izvan sezone. Procjene su da će za 15 godina svijetom putovati i raditi milijardu digitalnih nomada. Hrvatska je ušla u svjetski vrh po popularnosti među digitalnim nomadima nakon što je vlada zakonski regulirala jednogodišnji privremeni boravak koji uključuje izdavanje vize.
Nomadi u svojim svjedočanstvima iz Hrvatske kao adute ističu mir, sigurnost, prirodne ljepote, srdačnost ljudi, klimu, a zamjeraju tek nedostatak zabave u većini gradova. Kao financijski najpovoljnije gradove u Hrvatskoj za nomade specijalizirana stranica nomadlist.com navodi Osijek (817 dolara mjesečni troškovi) i Rijeku (920 dolara), a najskuplji su 1.950 i Dubrovnik 1.784 dolara. U Zagrebu je nomadima potrebno 1.131 dolara mjesečno za život. S kvalitetom internet veze nomadi su zadovoljni.
Zanimljiv je projekt u u zadarskom Boriku, gdje se tijekom listopada otvara prvo hrvatsko “selo” za digitalne nomade. Hotelski lanac Falkensteiner nudi nomadima mobilne kućice. Minimalni boravak je dva tjedna, a tjedan boravka stoji od 130 do 359 eura. Digitalno selo ostat će otvoreno do 31. ožujka. U projekt je uključena i zadarska turistička zajednica.
Zašto su digitalni nomadi važni za Hrvatsku, ali i Hrvatsko primorje koje dijeli demografsku sudbinu države objasnio je jedan od glavnih zagovaratelja razvoja digitalnog nomadstva u Hrvatskoj, Nizozemac Jan de Jong koji već 14 godina živi u Hrvatskoj. Nizozemac upozorava da je tijekom posljednjih 10-15 godina Hrvatsku napustilo 500 tisuća stanovnika, uglavnom mladih i nadarenih. Prihvaćajući i pozivajući digitalne nomade želimo preokrenuti odljev mozgova u suprotnom smjeru, pozdravljajući mlade i talentirane ljude koji će živjeti u Hrvatskoj, ističe de Jong.
Gdje je tu Hrvatsko primorje? Posebno turizmu orijentirani gradovi: Crikvenica, Novi Vinodolski i Senj u kojim se godinama priča o produženju turističke sezone. Uz pokoju iznimku, uglavnom je sve ostalo na priči. Turizam se događa u kratkoj špici sezone i sve se više pretvara u turizam – terorizam.
Na platformi namijenjenoj digitalnim nomadima dnastay.com poslovnjaci koji žele lutati svijetom mogu naći tridesetak objekata za smještaj. Prednjači Crikvenica s 25 objekata, slijede Novi Vinodolski s tri objekta, Senj i Grižane s dva objekta, a nomadi mogu naći smještaj u Bakarcu, Bribiru, Driveniku, Triblju… Priroda predivna, klima za poželjeti, praznih kapaciteta koliko srce poželi. A zabava…