Jadran među prvima dogovorio materijalna prava radnika do kraja godine, a potez hvale i oba sindikata
CRIKVENICA Uprava crikveničkog Jadrana i predstavnici dvaju sindikalnih organizacija koje djeluju u toj kompaniji, Sindikatom Istre, Kvarnera i Dalmacije, te Sindikatom turizma i usluga Hrvatske, postigli su dogovor oko isplate materijalnih prava i naknada zaposlenicima do kraja godine. Jadran d.d. među prvim je tvrtkama koji su dogovorili iznose i dinamiku isplata neoporezivih materijalnih prava i naknada omogućenih promjenama u poreznom zakonodavstvu koje su stupile na snagu početkom listopada. Tako će s plaćom za listopad svim stalno zaposlenim radnicima u Jadranu biti u cijelosti isplaćena naknada u iznosu 50 kuna po danu godišnjeg odmora, a sezonskim radnicima s ugovorom zaključno do zadnjeg dana listopada 2022. godine. Sezoncima koji ostaju ugovorno vezani i nakon 31. listopada pripast će, po prestanku ugovora, i dio naknade do kraja godine.
Za stalno zaposlene domicilne radnike, kojima tvrtka ne osigurava niti plaća smještaj tijekom rada, s plaćom za studeni bit će isplaćena naknada u iznosu od 2.500 kuna, a za sezonske radnike razmjerno broju dana koje su proveli u radnom odnosu s tvrtkom, uz uvjet da je on trajao najmanje tri mjeseca. Prema istom kriteriju za stalno zaposlene i sezonske radnike bit će isplaćene i ovogodišnje božićnice u iznosu 3.000 kuna. Na računima zaposlenika trebale bi se naći 22. prosinca, kada i davanje dara u naravi u visini 400 kuna po zaposlenome. Početkom prosinca zaposlenicima čija su djeca do 15 godina starosti pripast će i iznos od 1.000 kuna za dar.
– Otvaranje prostora za neoporezive olakšice u zakonskim poreznim izmjenama i ostvareni ovogodišnji poslovni rezultati u kompaniji omogućili su nam dogovor s predstavnicima dvaju sindikata koji djeluju u Jadranu oko visine i dinamike isplata materijalnih prava i naknada za sve naše zaposlenike, kako one u stalnom radnom odnosu tako i sezonce, kaže član uprave Jadrana d.d. Miroslav Pelko i dodaje da je posebno važan dodatak od 2.500 kuna svim domicilnim radnicima kojima tvrtka tijekom rada nije osiguravala smještaj u mjestu rada.
– Važno nam je da u skladu s objektivnim mogućnostima potičemo rast primanja naših zaposlenika, jer turistička industrija najviše počiva na direktnom radu svakog zaposlenika. Bez dogovora i zadovoljnih zaposlenika nema ni zajedničkog uspjeha, zaključuje Pelko.
Predsjednica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Marina Cvitić u povodu postignutog dogovora u Jadranu ističe sljedeće.
– Zadovoljni smo postignutim dogovorom temeljem kojeg će većem dijelu radnika, posebno stalnima i domicilnim, koji su sigurno dali najveći doprinos ostvarenju ove teške i izazovne sezone do konca godine “sjesti” na račune i do 7.400 kuna uz redovne plaće, a onima koji imaju manju djecu i više. Ako se uzme u obzir da je plaća radnika početkom sezone povećana za 12 posto, a tijekom četiri ljetna mjeseca dodatno još 6 posto, uz do sada isplaćenih 3.500 kuna neoporezivih nagrada, onda moramo konstatirati da je Jadran d.d. napravio značajni iskorak u materijalnim pravima radnika. Izuzetno mi je drago da je uprava usvojila naš prijedlog da se poseban dodatak isplati radnicima koji nisu bili na smještaju kod poslodavca i koji su objektivno do sada bili u nepovoljnijem položaju. Upravo su domicilni i stalni radnici ti koji iznesu najteži dio sezone, na njih u pravilu poslodavac uvijek može računati, koji su lojalni kompaniji i koji će se iduće godine vratiti. Tome će zasigurno doprinijeti i činjenica da su socijalni partneri već sada spremni pregovarati o materijalnim pravima za iduću godinu.
Samo kontinuiranom brigom o plaćama i primanjima radnika, te stabilnošću radnih mjesta, Jadran d.d. će moći konkurirati na nemilosrdnom tržištu rada. Nažalost, prošlost baš nije mazila radnike Jadrana. Taman kada se nakon stečaja i privatizacije krenulo sa povećanjem materijalnih prava i kada smo očekivali da će se plaće radnika Jadrana ubrzo izjednačiti s plaćama u istoj djelatnosti u Istri, zadesila nas je korona kriza, pa sada i energetska kriza i inflacija. Međutim, unatoč tome, vjerujemo da ćemo u duhu socijalnog partnerstva, uz uvažavanje argumenata, te nastavkom ostvarivanja dobrih poslovnih rezultata, već za iduću godinu postići cilj i doseći nivo plaće i primanja kakva radnici Jadrana i zaslužuju, zaključuje Cvitić.
Zadovoljstvo dogovorom naglašava i regionalni povjerenik Sindikata turizma i usluga Hrvatske zadužen za
područje Istarske i Primorsko-goranske županije Roberto Erman.
– Postignutim dogovorom smo iscrpili dobar dio neoporezivih stavki predviđenih netom objavljenim izmjenama Pravilnika o porezu na dohodak. Već neko vrijeme često se koristi fraza da je “čovjek ključ uspjeha u turizmu”. Smatram da se upravo u ovom posljednjem periodu ta fraza pokazala itekako opravdanom. Uslijed odljeva turističkih djelatnika u druge sektore privrede i izvan granica zemlje, svjedočimo da su radnici s iskustvom koji su ostali raditi u turističkom sektoru doslovno stup opstojnosti poslovanja. To su najvećim dijelom stalni radnici koji su pokazali privrženost poduzeću, radnici koji su na “svojim leđima” iznijeli sezonu, radnici koji su nerijetko zažmirili na ekstremne uvjete rada uzrokovanih, sada već sveopće poznatom činjenicom nedostatka kvalitetne i educirane radne snage, to su radnici koji su odlučili živjeti u svojem kraju i koji jesu najbolji promotori lokalne baštine i sredine u kojoj žive te smatramo da zaslužuju da budu i adekvatno nagrađeni.
Smatramo da je hrvatski turizam došao do faze kada se moraju ponovno početi graditi kvalitetni i čvrsti temelji održivog poslovanja u sektoru turizma. Čovjek, radnik mora biti prvi u postizanju održivosti! S obzirom da je Sindikat turizma i usluga Hrvatske jedini sindikat u Republici Hrvatskoj koji okuplja isključivo radnike zaposlene u djelatnosti ugostiteljstva i turizma, smatramo da s pravom možemo reći da početak takvog održivog poslovanja započinje motiviranošću turističkih radnika i prenošenjem te motivacije na mlađe generacije koje bi izabrale zanimanja u turizmu kao svoj poziv. To je proces koji mora krenuti danas na način da se osiguraju kvalitetni uvjeti rada, sigurna radna mjesta i pristojna primanja. Neoporeziva primanja dobrodošla su kao nagrade za radne rezultate u najintenzivnijem periodu rada, međutim smatramo da treba raditi na podizanju plaća radnika u turizmu koja će radnici primati kroz cijelu godinu. To je trenutno naš glavni fokus djelovanja. U tom kontekstu veseli nas činjenica da je uprava Jadrana već sada na samom kraju sezone iznijela svoje viđenje glede plaća i drugih materijalnih prava radnika za sljedeću godinu, kao i činjenica da smo već načelno dogovorili i skori termin početka pregovora. Činjenicu ovako ranog promišljanja o primanjima radnika budi nadu u bolje sutra hrvatskog turizma koji, uzgred rečeno nosi i veliki udio u cjelokupnoj nacionalnoj ekonomiji, stoga ovakav potez definitivno pohvaljujemo, ističe Erman.