Deseto izdanje međunarodne konferencija o zdravstvenom turizmu Crikvenica održava se u hotelu Omorika u Crikvenica, u organizaciji TZ Grada Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera
CRIKVENICA Autoritete iz zdravstvenog turizma – medicine, turizma, ekonomije, marketinga i brendiranja destinacije okupila je deseta međunarodna konferencija o zdravstvenom turizmu Crikvenica ili skraćeno CIHT (Crikvenica International Health Tourism). Na jubilarnoj konferenciji sudjeluje dvadesetak eminentnih predavača iz sedam država. Više od stotinu sudionika stiglo je u hotel Omoriku u Crikvenici, a više od 200 sudionika prati prezentacije i panel rasprave.
Uoči početka konferencije, predstavnik organizatora i predsjednik Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera dr. Vladimir Mozetič odao je priznanje direktorici Turističke zajednice Grada Crikvenice Marijani Biondić koja je inicirala pokretanje konferencije. Prva CIHT konferencija održala se u rujnu 2013. godine – na 125. godišnjicu turizma u Crikvenici. Od tada je crikvenička rivijera domaćin konferencije, a organizator je TZ Grada Crikvenice.
Nakon pozdravnih govora službeni dio konferencije započeo je predavanjem Irvinga Stackpolea, predsjednika kompanije Stackpole & Associates koji je govorio o hibridnoj budućnosti zdravstvenog turizma – o prilagođenim praksama i novim navikama koje mijenjaju iskustvo pacijenta u potrazi za najboljom zdravstvenom uslugom. Zdravstveni turizam postat će održiv, a budućnost je u tele medicini.
O iskustvu pacijenta, sa stajališta liječnika i zdravstvene ustanove iznio je dugogodišnji predavač na konferenciji, liječnik Mario Škugor koji je, o svom iskustvu s potrebama i zahtjevima pacijenata, progovarao iz perspektive rada u Cleveland klinici u Americi. Njegova institucija vodi se vrijednostima komunikacije i suosjećanja te pacijentu pruža ne samo kvalitetnu zdravstvenu njegu već i sveobuhvatno pozitivno iskustvo – potiče ih se da se aktivno uključe u svoj proces oporavka i da izraze svoj stav o pruženoj usluzi.
Osnivačica i predsjednica Medical Tourism Training, Elizabeth Ziemba, i konzultantica u zdravstvenom turizmu u svom predavanju govorila je o dostupnosti turističke ponude za skupinu turista s fizičkim, mentalnim ili emotivnim ograničenjima. Ta demografska skupina čini 15 posto svjetske populacije (1,4 milijardi ljudi) stoga je to veliko neistraženo tržište i skriven potencijal.
Iz prestižne Cleveland klinike dolazi i Maria Jukić koja je održala predavanje o važnosti umjetnosti i glazbe u fizičkom i psihičkom oporavku pacijenta, kao vrsti liječenja i rehabilitacije.
Konferencija se nastavila panel raspravom o zdravstvenom turizmu i sportskoj rehabilitaciji koja je okupila stručnjake iz različitih struka. Primarijus Vlasta Brozičević iz Poliklinike Terme Selce, dr. Danijel Premuš iz Thalassotherapije Opatija, kondicijski trener i trener snage Pero Kuterovac te kondicijski trener i vlasnica Centra za prehranu i holistički pristup zdravlju NutriMarLIn dr. Martina Linarić raspravljali su o tome kako učiniti Hrvatsku poželjnim mjestom za pripreme i rehabilitaciju sportskih reprezentacija, timova i pojedinaca, od infrastrukture preko ishrane do izgradnje sveobuhvatnog sustava skrbi za sportaše.
Drugi tematski blok “Zdravlje i industrija zdravlja: ulaganje i razvoj” donio je novi niz zanimljivih predavanja, ovaj put kroz iskustva hrvatskih kompanija. Joško Brkić, predstavnik globalno uspješne farmaceutske kompanije Jadran Galenski laboratorij d.d., ujedno i glavnog sponzora ove konferencije, u svom izlaganju naveo je koje strateške odluke je njegova kompanija donijela kako bi ostala relevantna i konkurentna na tržištu i odgovorila na potrebe svojih kupaca.
Dr. sc. Stjepan Orešković iz kompanije M+ Group, kao znanstvenik i poduzetnik ponudio je jedinstvenu perspektivu na razvoj poduzetništva u zdravstvenoj njezi, na inovativnost i ulaganja u zdravstvenom turizmu.
Igor Čičak prezentirao je kompaniju Provectus Capital Partners, Croatia, vodeću kompaniju za ulaganje u privatnu zdravstvenu njegu u jugoistočnoj Europi. Predavač je iznio niz investicija njegove kompanije u zdravstvene ustanove, benefite, rezultate te financijsku isplativost ulaganja.
Konferenciju godinama podupire Ministarstvo turizma i sporta i u njihovo ime prisutnima se obratio savjetnik ministrice Igor Radić koji je održao predavanje na temu mogućnosti financiranja razvoja zdravstvenog turizma u Hrvatskoj. Ulaganja će biti usmjerena na održivi turizam, zeleni turizam, na digitalnu tranziciju i obnovu postojeće infrastrukture.
Vezu interneta stvari i zdravstvenog turizma i kako to utječe na iskustvo pacijenta pojasnio je Mario Ravić iz kompanije Ericsson Nikola Tesla d.d. Po njemu, tehnologija je nužna jer ona unaprjeđuje iskustvo pacijenta i na brz i jednostavan način sakuplja potrebne podatke i kvantitativno mjeri uspješnost rada ustanova u zdravstvu.
Jubilarna 10. CIHT konferencija rezultat je uspješne suradnje četiriju ključnih organizacija za zdravstveni turizam Kvarnera: TZ Grada Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera kao organizatora te Thalassotherapije Crikvenica i Termi Selce kao suorganizatora.
Generalni pokrovitelj 10. CIHT konferencije je Jadran-galenski laboratorij. Konferenciju, kao i godinama ranije, podupire Ministarstvo turizma i sporta čija je podrška ostvarila veliki doprinos u organizaciji ovogodišnje hibridne konferencije. Konferenciju podržavaju i Ministarstvo zdravstva, Primorsko-goranska županija, Hrvatska turistička zajednica, TZ Kvarnera, Hrvatska gospodarska komora i Grad Crikvenica. Partneri konferencije su Orto Nova – Centar Dentalne Medicine, AmCham – Američka gospodarska komora u Hrvatskoj, Jadran i Ericsson Nikola Tesla. Medijski pokrovitelji su Jutarnji list i Lider.
Danas se konferencija nastavlja u 10 sati. U hotelu Omorika u Crikvenici ili preko online kanala.
FOTO Marino Klement