U Kući Velebita u Krasnu je održano obrazovno događanje za osnovnoškolce iz Senja i Krasna
KRASNO U okviru programa popularizacije znanosti i STEM područja kojeg su nositelji Speleološko društvo Velebit i Nacionalni park Sjeverni Velebit, a podržan je od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, u Kući Velebita u Krasnu je održano obrazovno događanje za osnovnoškolce iz Senja i Krasna. Ideja projekta je da stručnjaci kroz zanimljive radionice u duhu suvremenog europskog obrazovanja djecu upoznaju s temama koje povezuju znanost i svakodnevni život.
Klimatske promjene danas su jedna od najvažnijih svjetskih tema, te se različiti aspekti ove teme uvode u obrazovanje. Osim toga sve više suvremenih zanimanja vezano je uz tu tematiku. Pokusima i modelima znanstvenici Andreja Sironić iz Instituta Ruđer Bošković i Dalibor Paar s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu upoznali su djecu s osnovnim pojmovima i konceptima vezanim uz klimatske promjene. To im može biti temelj za daljnje dublje razumijevanje ove tematike, a možda neke od njih potaknuti i na aktivnu ulogu kroz izbor zanimanja ili konkretne aktivnosti vezane uz stakleničke plinove, otpad, plastike u okolišu i klimatske ekstreme.
Geolozi Damir Lacković i Petra Šparica iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja djecu su učili prepoznati stijene u kojima se stvara krški reljef sa špiljama i jamama te stijene koje se ne otapaju te zbog toga uvjetuju stvaranje drugačijeg reljefa, bez površinskih i podzemnih krških oblika. Hrvatski krš je na svjetskoj razini važno područje zbog georaznolikosti, bioraznolikosti i izvora pitke vode.
Malo drugačiji pristup temi sporta u obrazovnom kontekstu imao je profesor Marijan Sutlović iz Hrvatskog športskog muzeja. Na tragu najpoznatijeg hrvatskog sportskog “prosvjetitelja” Franje Bučara na igraonicama su se polaznicima kroz kratki uvod predstavili počeci tjelesne kulture u školama. Aktivnosti su kombinacija individualnih i grupnih vježbanja protkanih davno zaboravljenim igrama. Kroz zabavnu interakciju polaznicima se daje novi uvid u sadržaj i potiče ih se na fizičku aktivnost i ukazuje na ljudsku potrebu za kretanjem i igrom.
FOTO Krešimir Motočić