Volonterska speleološka inicijativa Čisto podzemlje popisala 900 zagađenih jama u Hrvatskoj, 108 u PGŽ i šest na području Novog, Povila, Dramlja, Grižana i Škrljeva
NOVI VINODOLSKI Nevjerojatno je što je sve čovjek kadra baciti u prirodu. Često primjećujemo divlje deponije, no oku je nevidljiv otpad u podzemlju. Nevjerojatan je podatak da u Hrvatskoj imamo 900 zagađenih špilja i jama koje ugrožavaju jedinstvenu podzemnu faunu i zalihe pitke vode. Previše je antijunaka koji bez imalo razmišljanja i srama odbacuju otpad u prirodu. Srećom, u ovoj priči postoje i junaci koji čiste špilje i jame od otpada. Često i opasnog.
Jedna od posljednjih ekoloških akcija održana je u Novom Vinodolskom. Speleološka udruga Estavela iz Kastva, koja je u 25 godina istraživala 450 speleoloških objekata, često sudjeluje u akcijama čišćenja. Tako je u suradnji s Javnom ustanovom Priroda očistila Zagorsku peć (Novljansku peć) na istočnom ulazu u Novi Vinodolski. Zagorska peć nalazi se uz samu Jadransku magistralu, duga je 135 metara, a spušta se 45 metara u podzemlje.
Devetero članova Estavele i troje djelatnika JU Priroda uklonilo je pet do šest kubika otpada, uglavnom komunalnog i glomaznog. Najviše posla zadala je velika količina stakla i staklenih boca koje je nepoznati počinitelj odlagao u špilji sigurno nekoliko desetljeća. Zagorska peć nije obična špilja već i stanište šest vrsta šišmiša te je zaštićena kao Natura 2000 lokalitet.
Na području Primorsko-goranske županije volonterska speleološka inicijativa Čisto podzemlje evidentirala je 108 špilja i jama zagađenih otpadom. Inicijativa od 2015. godine organizira i financira akcije čišćenja speleoloških objekata i predavanja za javnost posvećena važnosti očuvanja krša. Zagađene špilje uglavnom se nalaze na području Kastva, Matulja, Klane, Opatije i Gorskog kotara, no na popisu se našlo i šest špilja na području Novog Vinodolskog, Povila, Dramlja, Grižana i Škrljeva. U međuvremenu su dvije očišćene. Uz Zagorsku peć, otpada više nema u špilji Babina jama iznad Grižana.
U 20 metara dubokoj jami Vrtare velike u Dramlju, točnije Manestrima, evidentirano je nekoliko kubika komunalnog i krupnijeg otpada (konzerve, lonci, motor Tomos…).
Speleolozi su evidentirali zagađenu jamu u Povilama. Nalazi se unutar gusto naseljenog područja pa ne čudi da u njoj ima puno komunalnog otpada. Duljina i dubina jame nisu evidentirani.
Na području Škrljeva nalaze se dvije onečišćene jame, uz makadam koji vodi prema Kamenjaku. Špilja konjskih glava duboka je deset metara. Otvor je manjih dimenzija pa u nju nisu stali cijeli konji. Ubačene su samo konjske glave u crnim vrećama za otpad. U susjedstvu se nalazi jama na Škrilama dubine 80 metara. Na dnu ulazne vertikale s većim otvorom nalaze se bačeni životinjski otpaci (zaudaraju, pa se speleolozi nisu spustili do dna), kosti i plastični otpad (vrećice, predmeti i sl.). Po starijim kostima može se zaključiti da netko jamu već dulje vrijeme koristi kao divlje odlagalište.
FOTO Dario Maršanić