Na međunarodnom sajmu u Poreču direktorica TZ Bakra nastupila je s predavanjem Razvoj turizma u “nemogućim” uvjetima
BAKAR Na međunarodnom sajmu prehrane, pića i opreme za turizam Promo hotelu u Poreču direktorica TZ Grada Bakra Sonja Jelušić Marić nastupila je s predavanjem Razvoj turizma u “nemogućim” uvjetima. Direktorica bakarske turističke zajednice predočila je kako se krenulo u turistički uspon. Ne s nulte točke, nego iz minusa. I zato se u nazivu predavanja spominje razvijanje turizma u “nemogućim” uvjetima.
Kaže se da je svaki početak težak, no neki počeci su teži od drugih. Posebice kada vam je zadatak razvijati destinaciju koja nosi teško breme industrijalizacije. Svima je poznata ne tako davna povijest Bakra i njegova industrijska era te da je simbol Bakra bio visoki dimnjak, a na sam spomen imena grada, prva asocijacija je bila Koksara. Bakar je više od pet desetljeća bio jedno od najvećih industrijskih središta bivše države, nosio je stigmu zagađenog grada bez mogućnosti za gospodarski oporavak i razvoj turizma. Kada se nađete u takvoj situaciji gdje imate ogroman turistički potencijal, ali on se ne vidi od brojnih prepreka i nedostataka, najbolje je biti svoj, kreativan i originalan, ne slijediti mase, nego polako kročiti vlastiti put, uz puno truda, ljubavi i entuzijazma. Usprkos podsmjesima, svakakvim komentarima i čuđenju, bilo je presudno ići naprijed, objasnila je Sonja Jelušić Marić.
Turistička zajednica Grada Bakra započela je s radom 2009. godine, punih 15 godina nakon zatvaranja Koksare. Dok su svi u okruženju iz godine u godinu bilježili sve veće brojke, mi smo tek radili prve male, nesigurne korake. Od samog početka znali smo da je naš glavni adut bogata kulturno-povijesna baština te da želimo biti svoji i originalni. Znali smo da moramo strpljivo, kvalitetno i profesionalno graditi svaki segment svoje priče kako bismo povezivanjem i umrežavanjem na svim raznima pronašli partnere, suradnike i entuzijaste s kojima možemo podijeliti našu viziju i koji su zbog nje spremni na suradnju unatoč svim našim ograničenjima, objasnila je direktorica TZ Bakra Sonja Jelušić Marić.
Bakar je drevni grad i luka koji se na pozornici povijesti nalazi više od pet tisuća godina, grad je to bogate povijesno-kulture baštine te je proglašen zaštićenom cjelinom, a kraj koji ga okružuje ističe se bogatom prirodnom baštinom. Upravo iz tog razloga odlučili smo se okrenuti interpretaciji baštine kroz kreiranje turističkih proizvoda, ciljanu promociju i edukaciju. Baština kao temelj, uvažavanje i uključivanje lokalne zajednice te stvaranje izletničkih programa koji odražavaju duh Bakra naš su recept za turistički uspjeh unatoč svim otegotnim okolnostima, prenijela je viziju direktorica bakarske turističke zajednice na sajmu u Poreču.
U svom izlaganju Sonja Jelušić Marić je podsjetila da adut Bakra nije samo stari grad Bakar već i stari grad Hreljin, jezero koje nestaje Ponikve, Risnjak, bakarske prezidi. U Bakar se dolazi i zbog gastro delicija, baškota, Bakarske vodice, Bakarske torte, ali i zbog manifestacije. Pomorska bitka povodom dana grada privukla je u Bakar 15 tisuća posjetitelja.
O turističkom buđenju Bakra svjedoče brojke. Godine 2012. nula kreveta u privatnom smještaju, danas više od 100 iznajmljivača i 500 kreveta. Broj noćenja se u posljednjih deset godina popeo s 10 na gotovo 30 tisuća. Bakar se može pohvaliti prosječnim boravkom turista od devet dana. Čak 104 dana prosječna je godišnja popunjenost na Praputnjaku zabilježena 2017. godine, a nevjerojatan je podatak da apartmani Majoli na Kukuljanovu bilježe popunjenost od 300 dana godišnje. Izletnički turizam je bio nepoznanica za Bakar, a 2019. godine u Bakar dolazi više od 20 organiziranih grupa i dvije tisuće izletnika van sezone.