Suhozid su zajednički podigli Udruga Praputnjak – kulturni krajolik te studenti i profesori Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba
PRAPUTNJAK Nepogodne vremenske prilike za vikend odgodile su 12. radionicu obnove Bakarskih prezida – Takala 2023, no Praputnjak za vikend nije ostao lišen nesvakidašnjih događanja. Udruga Praputnjak – kulturni krajolik ugostila je osmero studenata i dvoje profesora Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba. Domaćini i gosti izradili su land-art intervenciju naziva Ecce Homo.
Time je Udruga Praputnjak – kulturni krajolik započela cjelogodišnji program “Pomalo i po kraju” koji podržavaju Grad Bakar, Primorsko-goranska županija i Ministarstvo kulture i medija RH. U projektnim aktivnostima praputnjarske udruge, uz Akademiju likovnih umjetnosti iz Zagreba, sudjeluju Poljoprivredna zadruga Dolčina Praputnjak, udruga Dragodid, Prirodoslovni muzej Rijeka, OŠ Hreljin i PŠ Praputnjak.
Što je ustvari land-art intervencija Ecce Homo?
Projekt se zasniva na reinterpretaciji tradicijskog nasljeđa gradnje suhozida putem umjetničkih medija land arta i Earth arta. Voditelji projekta su prodekan Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu prof. art. Alen Novoselec i voditelj Poslijediplomskog doktorskog studija Likovnih umjetnosti Akademije dr. Josip Zanki. Projekt obuhvaća edukaciju studenata i studentica Akademije različitih studijskih grupa (Kiparstvo, Slikarstvo, Animirani film, Novi mediji, Likovna kultura) o umijeću suhozidne gradnje i realizaciju umjetničke intervencije.
Cilj projekta je da se putem suvremenih umjetničkih medija i brigom o prostoru iznova vrednuje tradicijsko umijeće suhozida
Studenti su po inicijalnoj ideji prof. Novoselca realizirali land art intervenciju koja će preispitivati ideju čovjeka uopće, odnos čovjeka i prirode, čovjeka i svjetonazora te čovjeka i religije koristeći jednostavne simboličke forme. Metodologija umjetničkog rada zasniva se na korištenju i reinterpretaciji povijesnih konstrukcija kamenih zidova i obuhvaća slaganje prirodnog kamena bez upotrebe vezivnog materijala. Umjetnička intervencija će se kreirati u prirodnim materijalima pronađenim na navedenoj lokaciji i imati će osim estetske i uporabnu funkciju. Cilj je ovog projekta da putem suvremenih umjetničkih medija i brigom o prostoru iznova vrednuje tradicijsko umijeće suhozida i upiše mu nova značenja ne samo u lokalnoj zajednici već u i u hrvatskom i internacionalnom kulturnom i obrazovnom sektoru.
Odgođena tradicionalna radionica obnove Bakarskih prezida – Takala 2023. održat će se za vikend 15. i 16. travnja u suradnji s Poljoprivrednom zadrugom Dolčina i udrugom Dragodid. Podsjetimo da su impresivni prezidi 1972. godine zaštićeni kao kulturno dobro RH pod nazivom Etnografska zona Bakarskih prezida – Takala.