„Kraljevstvo pružene ruke“ naslov je knjige Milana Krmpotića kojeg je Matica Hrvatska – ogranak u Senju predstavila u senjskoj gradskoj knjižnici
SENJ „Kraljevstvo pružene ruke“ naslov je knjige Milana Krmpotića kojeg je Matica Hrvatska – ogranak u Senju predstavila u senjskoj gradskoj knjižnici. Program predstavljanja vodila je prof. Blaženka Ljubović koja je književniku zahvalila na bogatom književnom opusu, s više od 28 djela, pripovjedaka, pjesama, igrokaza, romana i poželjela da i dalje nastavi s pisanjem.
Milan Krmpotić, dipl. inženjer šumarstva, pjesnik i prozaist, rođen je 2. rujna 1945. godine u Veljunu Primorskom kod Senja. Član je Društva hrvatskih književnika, bio je dugogodišnji tajnik Senjskog književnog ognjišta, društva za književnost i kulturu i glavni urednik njegovih izdanja. Zastupljen je u pjesničkim antologijama i u školskim čitankama. Roman „Kraljevstvo pružene ruke“ donosi priču o intelektualcu Emanuelu koji shvaća da je domovina napadnuta i da je mora braniti, a na ratištu doživljava i dobre, ali i loše stvari. Ovo je sedmi je Krmpotićev roman kojeg je počeo pisati prije desetak godina. Autor nije želio pisati o ljubavnoj tematici, jer kako reče, ima boljih pisaca ljubavnih romana od njega, a i ne voli ih čitati jer su preslični i predvidljivi.
„Ipak u ovom romanu ima ljubavi i prema voljenoj osobi i prema domovini jer se radnja zbiva u vremenu kad su domovina i sudbina sinonimi. Ovo je knjiga i o onima kojima domovina viri iz džepa. Roman je priča o ranjenom čovjeku u ranjenom vremenu. Ranjen je
činjenicom da je počinio ubojstvo, premda je tako spasio vlastiti život. Ranjen je prijezirom životne sredine jer se pronio glas da je ubio junaka Domovinskog rata te činjenicom da mu se morao raspasti brak sa ženom koju je toliko volio“, rekao je autor.
Poticaj za pisanje romana bila je neka neobjašnjiva potreba da u svome srcu i umu ispita kako se ljudska svijest i savjest hrvaju s obzirom na počinjeno ubojstvo.
„U ovoj se priči radi o ubojstvu iz samoobrane, ali bez obzira na to, sama činjenica da je ono počinjeno isuviše je preteška da bi svijest o nužnosti čina umirila savjest. Radnja se zbiva prve poratne godine kad su živci, a i nacionalni osjećaji napeti kao strune i mnoge se posljedice i strahote još osjećaju i živi se s njima. Emanuel, moj glavni lik, u rat nije išao ubijati, nego braniti, a sukobio se s osobom koja je imala posve oprečne namjere.“ otkriva kratko autor i dodaje kako vjeruje da čitatelji neće ostati ravnodušni, bilo u pozitivnom ili negativnom smislu.
Zahvalio je senjskom ogranku Matice Hrvatske i izdavačkoj kući Vedis iz Zagreba kao izdavačima, te uredniku knjige Mili Butkoviću.
Kako je kazao prof., novinar i književni kritičar na predstavljanju knjige – romana, to je vrlo hrabra knjiga, rekao je književni kritičar, koja govori o nekoliko bitnih tema, Domovinskom ratu, pretvorbi i privatizaciji, obiteljskom životu, a one graniče s pametnom provokativnosti radi koje se od čitatelja traži da zauzme stav i pokuša vidjeti što nam se sve to dogodilo i zašto su danas stvari takve kakve jesu.
Pročitao sam puno Krmpotićevih djela, a ovo mi je najbolji roman i volio bih da se nešto od ovoga prenese na film ili tv – seriju“, dodao je. Inače, ovu književnu vrstu od 1937. godine do Milana Krmpotića nitko nije napisao i prvi je u tom pogledu u suvremenoj hrvatskoj književnosti. U glazbenom dijelu programa nastupila je Ženska klapa Senjkinje, koja je među ostalim izvela i pjesme na uglazbljene Krmpotićeve stihove.