Potrebno je do 16 njegovatelja planinskih biljaka koji će raditi u lipnju, srpnju i kolovozu
KRASNO Iz Nacionalnog parka Sjeverni Velebit pozivaju volontere, njegovatelje planinskih biljaka, na pridruživanje i okušavanje u vrtlarstvu na 1.500 metara nadmorske visine. U NP Sjeverni Velebit radimo na obnovi botaničkog vrta i treba nam svaka pomoć koju nam možete pružiti. Nije potrebno nikakvo stručno znanje – samo dobra volja i ljubav prema prirodi, pozivaju iz Parka. Njegovatelj planinskih biljaka trebao bi zalijevati, plijeviti, presađivati, obrezivati i okopavati planinske biljke, šišati travu, pripremati zemlju, izvlačiti vodu iz bunara, fotografirati biljke te svojim radom štititi biljke i obnavljati njihov fond.
Potrebno je do 16 volontera (po dvije do četiri osobe u četiri turnusa u desetodnevnom razdoblju). Volontirati se može u lipnju, srpnju i kolovozu. Radno vrijeme volontera je šest sati dnevno kroz dva radna tjedna. Rad započinje u jutarnjim satima, oko 8 ujutro, te se prema dogovoru može odraditi u jednoj smjeni ili podijeliti u dva razdoblja s pauzom u doba najjačeg sunca.
Nije potrebno nikakvo stručno znanje – samo dobra volja i ljubav prema prirodi
Kvalitete koje volonter treba imati su: zainteresiranost za biljke i prirodu, volja i strpljenje za rad u vrtu, spremnost na duži period rada u prignutom, čučećem, klečećem i sličnom položaju, spremnost na izloženost jakom suncu, umjerenom vjetru te nižim temperaturama.
Što se tiče jezika, potrebni su hrvatski ili engleski jezik. Volonteri iz stranih zemalja moraju znati engleski jezik kako bi se mogli sporazumijevati s djelatnicima u Parku i drugim volonterima. Vezano za volontiranje osoba s invaliditetom, radno mjesto je pogodno za osobe s lakšim invaliditetom (npr. gluhonijeme osobe) u slučaju da isti nije prepreka u obavljanju opisanih aktivnosti.
Volonteri će raditi u velebitskom botaničkom vrtu na Zavižanu, a smještaj im je osiguran i besplatan u zajedničkoj spavaonici u nadzorničkoj postaji na Babić siči (7 km od mjesta rada). Postaja je smještena izvan naselja, na ulazu u Nacionalni park. Spavaonica se nalazi na katu dok je u prizemlju mala kuhinja i zajednička prostorija opremljena stolovima i peći na drva. Sanitarni čvor postoji, ali ne i tuš. Povremeno tuširanje će biti omogućeno, u vidu vanjskog tuša ili u prostorijama Uprave parka u selu Krasnu. Volonterima su osigurane besplatne namirnice, a obroke pripremaju samostalno.
Također im je osiguran besplatni lokalni prijevoz unutar Parka. No, zbog ograničenog broja vozila, volonteri će se ponekad spuštati pješice od mjesta rada do mjesta spavanja (oko 45 min ugodne šetnje nizbrdo, uglavnom kroz šumu). Dolazak u Park iz najbližih gradova (Senj ili Otočac) su osigurani vozilima Parka ili javnim prijevozom, troškove pokriva Park.
Kad ne volontiraju, volonteri mogu meditirati, čitati, vježbati jogu i na druge načine uživati u miru i tišini usred šume, piti domaću travaricu ili čaj, ćaskati s domaćinima i planinarima te uživati u vidiku ispred planinarskog doma Zavižan – udaljen 10-15 minuta hoda od Velebitskog Botaničkog vrta i oko sat i pol pješačkom stazom od Babić siče, istraživati planinarske staze i osvajati Zavižanske vrhove (10-15 min hoda od Velebitskog Botaničkog vrta i oko sat i pol pješačkom
stazom od Babić siče), posuditi bicikl i voziti se po Parku, kušati lokalni sir ili štrudle od sira ili jabuke u obližnjem selu Krasnu (10-ak km od Babić siče), posjetiti svetište Majke Božje od Krasna i obići Šumarski muzej u Krasnu (desetak kilometara od Babić siče).
Zainteresirani se mogu javiti Franki Grbavac, voditeljici volonterskih programa u NP Sjeverni Velebit, na email: [email protected]