Marohnić je najpoznatiji hreljinski iseljenik i jedan od najpoznatijih hrvatskih iseljenika
HRELJIN Otkrivena je bista najpoznatijem hreljinskom iseljeniku Josipu Marohniću ispred etno kuće Marohnić na Hreljinu. U obnovu etno kuće Marohnić Grad Bakar je uložio 318 tisuća eura. Bista je tek najava niza sadržaja koje će ponuditi rodna Marohnićeva kuća. Etno kuća pričat će posjetiteljima o veličini Marohnića, ali i o hrvatskom iseljeništvu koje je napuštalo svoj kraj u potrazi za boljim životom.
Pred ispunjenim dvorištem Marohnićeve kuće predsjednica MO Hreljin Marta Živko najavila je opremanje i uređenje kuće, a nešto više o planovima rekao je gradonačelnik Bakra Tomislav Klarić. Prisjetio se perioda kada Melnice nisu imale vodu, kada Hreljin nije imao sportsku dvoranu, kada se vrtić nalazio u skučenom prostoru. Sve su to bili prioriteti. Među tim prioritetima je bila i Marohnićeva kuća. Klarić je posebno naglasio tri imena zaslužna za realiziranje ideje o etno kući. To su Marina Hajdinić, Vlado Miloš i Ivan Sobol. Vratili smo život ruševini staroj 120 godina, no etno kuća još nije gotova. U njoj će uskoro moderna tehnologija pričati o Marohniću i Hreljinu, najavio je gradonačelnik Klarić i pozvao Ljerku Sobol, suprugu pokojnog Sobola da otkrije bistu Marohniću. Bistu je izradila akademska kiparica Tatjana Kostanjević, odljev u bronci izradila je ljevaonica umjetnina Alu iz Zagreba. Župnik Marko Šarić blagoslovio je bistu i etno kuću.
Marohnić je rođen 1866. godine na Hreljinu. U SAD odlazi s 28 godina, gdje otvara knjižaru i tiskaru. Piše za hrvatske časopise u SAD, objavljuje brojne knjige posvećene hrvatskom iseljeništvu, sastavlja popis Hrvata u SAD. Obnašao je dužnost predsjednika Hrvatske bratske zajednice od 1912. do smrti u Pittsburghu 1921. Marohnić je prvi Hrvat pozvan na primanje kod predsjednika SAD-a.
Članica hreljinske podružnice Udruge umirovljenika Bakar Mirjana Dragičević dočarala je kako su živjeli i naporno radili, ali se i veselili hrvatski iseljenici u SAD i kako im je Marohnić pomagao. Na primjer izdavanjem hrvatsko-engleskog riječnika za hrvatske iseljenike od kojih neki nisu znali niti riječi engleskog. Predsjednica udruge umirovljenika Tanja Vidas pozvala je u obilazak etno kuće Marohnić.
Ženska klapa Hreljin uljepšala je svečanost pjesmom, a 3a razred OŠ Hreljin predstavio se duhovitim igrokazom Ive Merikan. Program je vodila Paula Mikeli.