Na mjestu kapelice izgrađena je 1906. crkva svetog Petra apostola
BAKARAC Kao i niz mjesta na kojima bdije Sveti Petar, i Bakarac je obilježio blagdan Svetog Petra. Tradicionalno se na Petrovu priprema prigodan program, a profesor Ivo Polić podsjeća nas na povezanost Bakarca i Svetog Petra.
Polić se poziva na knjigu profesora Josipa Luzera “Bakaračka toponimija” objavljenu prije tri godine.
“Blagdan svetoga Petra slavi se 29. lipnja. Prema nekim podatcima, postojanje kapelice Svetog Petra zabilježeno je već 1525. Na mjestu kapelice izgrađena je 1906. crkva svetog Petra apostola, a u razdoblju od 1977. do 1979. obnovljena je izvana i iznutra.”
Još jednu zanimljivost koja svjedoči o povezanost Bakarca i svetaca Petra i Pavla otkriva Polić pozivajući se na knjigu Bakaračke tunere autora Ružić-Barbić izašlu prije dva desetljeća.
“U središnje najveće pluto mreže migavice bili su ugravirani inicijali IHS. Dvije vele barke na tuneri nosile su ime svetaca Petra i Pavla.”
Sveti Petar bio je priprost ribar i čovjek kojeg je Isus opčarao svojom osobnošću, svojim riječima, činima, znanjem i pronicljivošću. Bio je čovjek koji je za tog Isusa želio učiniti sve, no ipak je bio samo običan čovjek podložan grješnosti i nesavršenosti. Sveti Pavao je intelektualac, odgojen u židovskoj obitelji, koji je bio zelot i želio je učiniti sve da bi se Zakon proveo. A pojava nove, nazovimo ju, sekte u židovskom narodu – kršćana – Pavla je zasmetala jer nije bila u skladu sa židovskim zakonom, sve dok se sam nije susreo s tim viđenjem i spoznao da je Isus Krist Spasitelj. U kršćanskoj ikonografiji svetog Petra prikazuje se s ključevima u ruci. Ponekad ga možemo vidjeti kako u ruci drži ribu. Zaštitnik je crkve i Rima. Pod njegovom su zaštitom također pekari, ribari, urari, zidari, mesari, graditelji mostova i brodova. Svetog Pavla prikazuje se s mačem u ruci jer mu je mačem odrubljena glava ili s knjigom svojih poslanica. Zaštitnik je novinara, pisaca, glasnogovornika, biskupa i misionara.