Manifestacija nadilazi lokalne okvire, a ovoliki broj sudionika i posjetitelja pokazatelj je kako kvaliteta manifestacije iz godine u godinu raste, kazala je Viktorija Rogić, direktorica Turističke zajednice Grada Otočca
OTOČAC Još se sliježu dojmovi od proteklog vikenda i održavanja 19. manifestacije Eko Etno Gacka u Otočcu koja je nadmašila sva očekivanja.
U Otočkom gradskom parku 28. i 29. srpnja je prema procjenama bilo oko 5000 ljudi, a razlog tomu bilo je održavanje 19. po redu manifestacije Eko Etno Gacka. Manifestacija je to koja okuplja lokalne proizvođače iz Ličko-senjske županije ali i ostalih dijelova Hrvatske poput Pounja, Našica, Zagreba, Siska, Novske, Koprivnice, Ogulina, Nuštra, Donje Zdenčine, Petrinje, Valpova i dr. kojih je ove godine sudjelovalo 54. Uz njih posebni gosti i ove su godine bili Udruga Palagruza Komiža s Visa i Udruga Ličana Vila Velebita iz Slatine.
Prvog dana, u petak, posjetitelji su osim u izložbi i prodaji lokalnih proizvoda mogli sudjelovati na radionici tradicionalne brodogradnje koje je održala Udruga Palagruza dok je za one najmlađe održana kazališna lutkarska predstava “Dobro se dobrim vraća” u izvedbi produkcije Z iz Splita. Oko 20:30 sati posjetitelji i sudionici uživali su u kanape sendvičima s paštetom od pastrve te škripavcu i Gackom siru. Ove godine na meniju je bio i brudet od srdelica kao i srdele s roštilja koje je pripremala Udruga Palagruza s Komiže. Da uz ribu odlično paše i vino znaju i članovi Udruge Ličana Vila Velebita iz Slatine koji su drugu godinu za redom dijelili svoje vino. Prvu večer glazbeni dio programa započeo je lokalnim dvojcem u sastavu Tea i Jan, a zatim su pravu tamburašku feštu napravili Valpovčani iz Tamburaškog sastava “Čuvari noći”.
Drugi dan započeo je veslanjem Komiške gundule po Gacki no glavni događaj na manifestaciji ipak je natjecanje u pripremi lovačkog gulaša (kotlića) među amaterskim kuharskim timovima. Kako iz Turističke zajednice Grada Otočca kažu ove godine na manifestaciji se u pripremi kotlića natjecao 41 tim što je najviše do sada. Posebno im je drago da se na natjecanje prijavljuje i sve veći broj ekipa iz drugih krajeva Hrvatske. Tako su ove godine osim lokalnih bile kuharske ekipe iz Promine, Imotskog, Visa, Ogulina, Siska i Gospića. Osim kuhanja gulaša timovi su sebi za gušt spremali i roštilj, ribe, dagnje, ličke lizalice i brojne druge specijalitete. Nakon zbrajanja ocjena žirija u sastavu vrsnih chefova Branka i Ivke Čukelj te Branka Žufike pobjedu za najbolji gulaš odnijela je ekipa “Veseli kotlovi”, a nagrada je poklon bon u vrijednosti 300 € u restoranu Bumerang. Drugo mjesto pripalo je ekipi “Udruga građana FT” koji su osvojili drveni stol i dvije klupe te gajbu piva dok je roštilj odnosno treću nagradu odnijela ekipa “TNT”. Najsimpatičniji kuhar bio je kuhar tima Udruga Ličana Vila Velebita iz Siska koji je osvojio pregaču s natpisom “najsimpatičniji kuhar” dasku za rezanje i set za roštilj, dok je za najkreativnije uređeni prostor kuharskih timova pobjedu odnijela ekipa iz tima “Milišnjak” koja je osvojila el. ploču za roštilj i set za roštilj.
Drugog dana manifestacije također se odvijala prodaja i izložba lokalnih proizvoda, a nagrada za najuređeniji štand završila je u rukama Irene Puhovski iz Zagreba. Nagrada je Lika Quality košarica. Drugi dan za vrhunsku atmosferu pobrinuli su se dečki iz Gs Big Band-a dok je vrhunac večeri bila Maja Šuput koja je svoju energiju prenijela i na publiku.
– Manifestacija je ove godine nadmašila naša očekivanja. Drago nam je vidjeti da se ekipe trude i u kuhanju i u ukrašavanju prostora. Izuzetno nam je drago da je sve više i gostujućih ekipa što samoj manifestaciji daje jednu višu razinu i značaj. Zahvaljujemo i našim prijateljima iz Slatine i Komiže koji nas već dvije godine podupiru svojim sudjelovanjem. Također, zahvaljujem i izlagačima, posebno onima kojima je ovo prvo sudjelovanje, na trudu i doprinosu te na prezentaciji uvijek nekih novih i inovativnih proizvoda. Zahvaljujući svemu navedenom, ova manifestacija nadilazi lokalne okvire, a ovoliki broj sudionika i posjetitelja pokazatelj je kako kvaliteta manifestacije iz godine u godinu raste. Dogodine je jubilarno 20. održavanje ove manifestacije te nas čeka veliki zadatak no ne bojimo se nadmašiti ovogodišnju atmosferu i već se pripremamo, kazala nam je Viktorija Rogić, direktorica Turističke zajednice Grada Otočca.
19. manifestaciju Eko Etno Gacka službeno je otvorio Ličko-senjski župan gospodin Ernest Petry koji je i ove godine na manifestaciji zajedno sa svojim timom kuhao gulaš. Njegov se tim nije natjecao u kuhanju s ostalim timovima već s timom njegove zamjenice gospođe Jasne Orešković Brkljačić. Njihovi kotlići ocijenjeni su sa samo 2 boda razlike jedan od drugog. Suorganizator ove manifestacije je Grad Otočac.
– Drago mi je vidjeti da manifestacija svake godine okuplja sve veći broj sudionika kako lokalnih tako i gostujućih te im svima zahvaljujem na
sudjelovanju. Zahvaljujem i posjetiteljima koji iz godine u godinu dolaze u Otočac upravo radi ove manifestacije. Posebno se na dolasku zahvaljujem kolegici gradonačelnici Grada Samobora Petri Škrobot, zamjeniku gradonačelnika Grada Valpova gospodinu Marku Barišiću s ostalom delegacijom, zamjeniku gradonačelnika Svete Nedjelje gospodinu Gabrijelu Deaku kao i načelnicima Općina Brinje i Vrhovine gospodinu Fumiću i gospodinu Deliću te naravno našem županu gospodinu Petryu i zamjenici gospođi Jasni koji su i ove godine okupili svoje timove i došli kuhati, kazao nam je gradonačelnik Otočca Goran Bukovac.
Manifestacija Eko Etno Gacka održala se pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, financijsku potporu Ličko senjske županije, Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice Ličko – senjske županije i Grada Otočca.