Idealna prilika za upoznati kraj u kojem živimo iz perspektive stručnjaka
PRAPUTNJAK Ove godine vraća se “Pomalo i po kraju” program petih Krajolika budućnosti. Kao i svaki put do sada, očekuju se predavanja i teme neposredno vezane za kraj u kojem živimo – teme prirode, povijesti i kulturnog naslijeđa. U četvrtak 31. kolovoza i u petak 1. rujna druženja kreću u 19:30 sati u dvorištu Područne škole Praputnjak na adresi Praputnjak 101. U slučaju lošeg vremena program će se održati u zatvorenome, u zgradi Područne škole.
Detaljan program:
31. kolovoza – U suživotu s prirodom
Velike zvijeri– važan dio biološke raznolikosti
Elvis Vuleta, savjetnik-čuvar prirode, Javna ustanova „Priroda“
Kako se čovjek sve više izmiče iz krajolika kojeg su generacije prije nas stoljećima savladavale i podređivale potrebama preživljavanja, prostor kultiviran ljudskom rukom polako ponovno zauzima priroda. Osim nabujale vegetacije u neposrednom susjedstvu sve češće susrećemo i velike zvijeri. Uz susret s divljači poput srna i divljih svinja, ove godine u susjedstvu lako je bilo naletjeti i na medvjeda. Priča o velikim zvijerima, medvjedu, vuku i risu, čut će se od Elvisa Vulete, savjetnika-čuvara prirode Javne ustanove “Priroda” koja upravlja centrom posvećenim upravo ovim životinjama, a koji se nalazi u Staroj Sušici. Idealna prilika za poslušati kako su nekadašnji suparnici čovjeka došli do statusa zaštite i poželjnog pokazatelja bogate baštine našeg kraja.
Zanimljivosti iz živog svijeta u krajobrazima Praputnjaka
mr.sc. Marko Randić savjetnik-biolog, Javna ustanova „Priroda“
O živom svijetu na području KO Praputnjak, koje se od mora proteže relativno duboko u zaleđe, sve do geografskih prijelaza prema ponešto različitim goranskim krajolicima, pričat će mr.sc. Marko Randić, savjetnik-biolog Javne ustanove „Priroda“. Zbog svoje izražene visinske raščlanjenosti koja obuhvaća krajeve od stjenovitih obala Bakarskog zaljeva, preko osulina i strmaca Takala i Crnog vrha, od izrazito razvedenog reljefa s krškim dolcima i udolinama te kamenitih i razgibanih uzvisina primorskih bregova,koji spomenute reljefne uleknine sa svih strana okružuju i ponekad čuvaju plodnije tlo, pa do najviših planinskih šumovitih i travnatih gorskih predjela Tuhobića, Praputnjarskog vrha i ostalih mikrolokaliteta na granici s Gorskim kotarom, područje KO Praputnjak pruža zanimljive mogućnosti tumačenja stoljetnog suživota i prilagodbi čovjeka i prirodnog svijeta u ovom krševitom dijelu Hrvatskog primorja.
1. rujna– Materijalna baština – obasjana suncem i prikrivena morskim valovima
Kameni branici Vinodola – arheologija frankopanskih kaštela
dr.sc. Andrej Janeš, viši konzervator arheolog, Hrvatski restauratorski zavod
Iako se u današnje vrijeme Vinodolom smatra uski prostor od Križišća do Novog Vinodolskog, u vrijeme vladavine Frankopana isti s protezao područjem koji je obuhvaćao upravna sjedišta: Trsat, Grobnik, Bakar, Hreljin, Drivenik, Grižane, Bribir, Novi i Ledenice. Tijekom zadnjih nekoliko desetljeća arheološki je istraženo nekoliko vinodolskih kaštela – Bakar, Drivenik, Grižane, Novi i Ledenice. Iako se danas poznati kašteli svi spominju u Vinodolskom zakonu iz 1288. godine, te je prihvaćeno da su svi tada već postojali, arheološka istraživanja pojedinih kaštela ukazala su na činjenicu da nisu svi građeni istovremeno. Građeni su da brane Krčke knezove u vremenima njihovog uspona, ne samo u obrani od Venecije i Osmanlija, već i samih ugarskih kraljeva. Bili su sjedišta posjeda, a neki, poput Grižana, preuzimali su ulogu do tada napuštenih utvrda, poput gradine Badanj. Iz prve ruke priču o istraživanjima vinodolskih kaštela ispričat će dr.sc. Andrej Janeš, viši konzervator arheolog iz Hrvatskog restauratorskog zavoda.
Prezentacija knjige „Potonulo blago Jadrana – ronilački vodič po olupinama hrvatskog Jadrana“
Daniel Frka, ronilac, istraživač, povjesničar i podvodni fotograf
Jadransko podmorje skriva tajne tragove tri milenija starog pomorskog puta koji je povezivao Sredozemno more i južni dio Europe. Sportsko-rekreativno ronjenje sve je popularnije, čime su pojedini lokaliteti postali dostupni domaćim i stranim roniocima. Kroz ovu knjigu čitatelj se upoznaje sa sudbinama brodova iz 19. i 20. stoljeća, kao i zrakoplova iz vremena Drugog svjetskog rata koji su završili na dnu Jadrana, kao i sudbinama njihovih posada i putnika. U knjizi je predstavljeno 75 lokacija sa detaljnim opisom, povijesnim i podvodnim fotografi jama, ilustracijama i uputama za ronjenje. Autor Daniel Frka, ronilac, istraživač, povjesničar i podvodni fotograf ispričat će priče koje sadrži spomenuta knjiga, namijenjena roniocima ali i svim drugim zaljubljenicima u more i podmorje, jer će u njoj pronaći mnoštvo zanimljivih podataka.
Kroz jesen očekuje se još mnoštvo događanja u sklopu programa Pomalo i po kraju. Od radionica za osnovnoškolce u suradnji sa OŠ Hreljin i Prirodoslovnim muzejem Rijeka, do akcija promatranja ptica u Dolčini za sve zainteresirane. Očekuje se i nastavak uređenja puta oko Dolčine, kao i promocija knjige „Praputnjak i vinodolski zakoni” autora Zrinka Mičetića – Vjeka.