Na primanju 45 prvašića ravnateljica Bilović je objasnila što nosi cjelodnevna nastava
SENJ Prvi put je sjelo u školske klupe 39 prvašića u matičnoj školi Silvija Strahimira Kranjčevića u Senju, petero u Područnoj školi Vjenceslava Novaka u Svetom Jurju i jedan učenik u Područnoj školi prof. Bože Katalinića Vratnik. Najmlađim učenicima u svim školama priređen je program dobrodošlice. Učiteljica Branka Zrinski predavat će učenicima 1.a razreda, a 1. b razredu Antonija Krmpotić. Prvašićima se obratila ravnateljica senjske osnovne škole Rosanda Bilović koja se osvrnula na uvođenje cjelodnevne škole.
– Počinjemo s uvođenjem nečega, jer želimo biti još bolja, još kvalitetnija škola za našu djecu. I nije to nikakav eksperiment jer ova će djeca učiti ono što će učiti sva ostala djeca u RH. Imat će samo pojačane sate hrvatskog jezika i matematike, imat će neke predmete u kojima će učiti praktične životne vještine. U tom programu ćemo i urediti škole, školske prostore, opremiti školske učionice, opremiti dječja igrališta, djeci omogućiti dva obroka, omogućiti im da uče više sa svojim učiteljima. Učitelji će raditi više s vašom djecom dajući im pomoć u učenju. Jer, najbolje, najkvalitetnije i najbrže uče sa svojim učiteljima. I ništa se drugo spektakularno neće dogoditi, kazala je ravnateljica
Bilović i objasnila kako će funkcionirati nastava.
– Obavezni dio programa i obavezni boravak u školi malo će se povećati, što znači da će za učenike razredne nastave, od 1. do 4. razreda, trajati do 14 sati, a za učenike predmetne nastave, od 5. do 8. razreda, do 15 sati. U tom će dijelu svi učenici odraditi redovitu nastavu po nastavnim predmetima, ali i satove potpore i potpomognutog učenja. I to je najveća organizacijska novina u školi. Svi učenici će, osim redovite nastave, imati i obavezno 4 sata potpore i potpomognutog učenja u razredu ili u skupini učenika, a oni koji žele mogu boraviti u školi i na još 4 izborna sata dodatne potpore. Novina je i uvođenje drugog stranog jezika u 4. razredu; kazala je ravnateljica Bilović.
Učenici će imati i pauze i besplatne obroke.
– U vremenu od 8 do 14, odnosno do 15 sati, učenici će imati i pauze za tjelesnu aktivnost i odmor. Bit će im servirana i dva besplatna obroka. Doručak u jutarnjim satima i ručak za mlađe u 12:20 i u 13:15 za veće učenike. Učenici koji žele moći će nakon 14, odnosno 15 sati, otići kući, a oni koji budu željeli mogu ostati i na drugim ponuđenim aktivnostima. Te aktivnosti su jedan novi element organizacije. Učenici će se tijekom prvog tjedna nastave anketom izjašnjavati koje bi aktivnosti željeli u školi. Ovisno o njihovim interesima i sklonostima škola će organizirati i taj dio školskog dana i to prvenstveno s djelatnicima škole, ali otvorit ćemo školu i sportskim klubovima, udrugama
i društvima, pojedincima, a sve to potvrđuje naziv cjelodnevna škola. Djeca koja žele moći će u školi boraviti i nakon obaveznog dijela, te zadovoljavati svoje potrebe i interese. Planova za aktivnosti imaju i učitelji, ali ćemo pravu sliku tih aktivnosti dobiti tek kada učenici iskažu svoje interese, kaže ravnateljica Bilović.
Škola je od Ministarstva znanosti i obrazovanja dobila 402 tisuće eura za cjelodnevnu nastavu odnosno uređenje prostora i nabavu opreme.