Ploča je postavljena na dječjem igralištu Potok, ispred Dječjeg doma Ivana Brlić Mažuranić
RIJEKA Na dječjem igralištu Potok, ispred Dječjeg doma Ivana Brlić Mažuranić, Udruga za skrb autističnih osoba s partnerima postavila je prvu komunikacijsku ploču za potpomognutu komunikaciju u Gradu Rijeci i PGŽ-u i na taj način podržala mlade u izgradnji ravnopravnijeg društva za vršnjake s razvojnim teškoćama.
Riječ je o prvoj od pet komunikacijskih ploča u okviru projekta Retrovizor, a uz riječke parkove ploče će svoje mjesto naći i u OŠ Centar te Centru za autizam. Učenica OŠ Centar Valeri Drača, pojasnila je kako je za prvu lokaciju gdje je postavljena ploča odabran je park na Potoku iz razloga što se nalazi blizu Centra za autizam te su učenici procijenili da je tu komunikacijska ploča najpotrebnija.
– Naime, sama ploča je nastala u okviru projekta Retrovizor kojim je Udruga napravila iskorak u društvenoj uključenost djece i osoba s razvojnim teškoćama u svakodnevnom životu, koristeći se alatima predmeta građanskog odgoja te dodatno aktivirala mlade za društvenu participaciju u lokalnoj zajednici kojoj pripadaju. U izradu ploče bili su uključeni polaznici Centra za autizam te učenici OŠ Centar, navela je predsjednica udruge Lidija Penko.
Pročelnica UO za Socijalu i mlade Dragica Marač navela je kako je danas u PGŽ registrirano 1.426 djece s raznim poteškoćama u razvoju do 19 godina, a upravo oni čine najranjiviju skupinu.
Neverbalnu ili augmentativnu komunikaciju koriste djeca i odrasli iz autističnog spektra, osobe s višestrukim, intelektualnim ili komunikacijskim teškoćama, Down sindromom, cerebralnom paralizom, usporenim razvojem govora i sl. Komunikacijske ploče samo su jedan oblik sustava potpore da osoba s govornim teškoćama može komunicirati.
Ukupna vrijednost projekta je gotovo 15.000 eura, a osigurana je kroz financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.