Raditi s djecom za mene je kao liječnika strast, kaže Magda Martedić Šimac, nova liječnica u dječjoj alergološkoj ambulanti
CRIKVENICA U vremenima u kojima se sve češće suočavamo s nedostatkom liječnika i pedijatara, svakako je lijepa vijest da je Thalassotherapia Crikvenica osnažila redove pedijatricom. Nakon petomjesečnog stažiranja i gotovo godinu dana rada u hitnoj pomoći u Rijeci i Crikvenici te pet godina specijalizacije, Magda Martedić Šimac došla je raditi u Thalassotherapiju koja je mladu liječnicu i poslala na specijalizaciju.
– Oduvijek sam željela biti liječnik, raditi baš taj posao, a raditi s djecom za mene je kao liječnika strast, kaže Magda Martedić Šimac koja je najveći dio specijalizacije prošla u KBC Rijeka, a manji dio u KBC Zagreb i Split.
Nova liječnica u crikveničkoj specijalnoj bolnici radi u dječjoj alergološkoj ambulanti koja pripada Dječjem odjelu odnosno Odjelu rehabilitacije djece. Odjel vodi mr.sc. Milica Zvonarek Valković, dr.med., a treći član respiratornog tima je pedijatrijski pulmolog Daniel Buljević, dr.med.
U alergološkoj ambulanti posla, naravno, uvijek ima. Kroz ambulantu dnevno prođe desetak djece, najčešće iz Primorsko-goranske i Istarske županije, a na Dječjem odjelu se uglavnom liječe djeca iz kontinentalne Hrvatske, kronični bolesnici s astmom koji u Thalassotherapiju dolaze na tri tjedna, s ciljem redukcije simptoma.
– Djeca svakodnevno dobivaju eterične inhalacije i inhalacije morskim aerosolom, a prolaze i kroz respiratornu kineziterapiju odnosno vježbe disanja na kojima učimo tehnike disanja i potičemo bolji rad respiratorne muskulature. U liječenju svakodnevno koristimo blagodati našeg podneblja. Vježbamo na otvorenom, u sezoni smo na moru, van sezone u bazenu punjenom morskom vodom, na ugodna 32 stupnja, uz svakodnevno filtriranje morske vode. Nakon tri tjedna liječenja, nalazi su u pravilu pozitivni, djeca se osjećaju bolje, a dugoročno terapijski klimatotalasoterapija pomaže u postizanju bolje kontrole bolesti, smanjenju kliničkih simptoma i manjoj potrebi za uzimanjem kortikosteroidne terapije. U ljetnim mjesecima na odjelnom stacionarnom liječenju imamo kontinuirano oko 60 djece, u ostalim mjesecima u godini je broj nešto manji, no uz pacijente na Odjelu, djeca najmlađe dobi hospitalizirana su u pratnji roditelja u našim smještajnim jedinicama. Kad podvučemo crtu pod godinu, 700 djece godišnje prođe kroz stacionarno liječenje, objašnjava Magda Martedić Šimac čijim je dolaskom Thallasotherapia upotpunila pedijatrijski respiratorni tim.