Bakarska postaja najstarija je u Hrvatskoj, treća najstarija na Jadranu, nakon Trsta i Venecije
BAKAR Geofizički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu priredio je dan otvorenih vrata Mareografske postaje Bakar. Radi se o najstarijom mareografskoj postaji u Hrvatskoj koja mjeri razinu mora od 1929. godine. Na Jadranu su od bakarske starije tek postaje u Trstu i Veneciji, a na kompletnom Mediteranu te je nekoliko postaja s tradicijom dužom od bakarske.
Postaju u Senjskoj ulici, u zgradi bivše carinarnice, posjetili su nautičari Pomorske škole Bakar i sušački gimnazijalci, a vrata su bila otvorena svim građanima. U obilazak postaje, u što je uključeno upoznavanje s poviješću i radom te razgledavanje instrumenata, povele su oceanografkinje dr. Miroslava Pasarić i dr. Iva Međugorac, a uključuje upoznavanje s povijesti i radom postaje te razgledavanje instrumenata.
Mareografsku postaju Bakar je osnovao Geofizički zavod u Zagrebu, preteča današnjeg Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prvi instrument za mjerenje razine mora (mareograf) u Bakru je postavljen u prosincu 1929. godine. Uz prekid oko Drugog svjetskog rata, postaja kontinuirano bilježi razinu mora na istoj lokaciji. Prikupljeni podaci čine najdulji vremenski niz jednog oceanografskog parametra izmjerenog u Hrvatskoj.
Morate biti ponosni na Bakar, na vaše djedove i pradjedove koji su kao lučki kapetani održavali postaju, poručile su oceanografkinje mladim Bakranima koji su u posjet stigli u sklopu predmeta meteorologija i oceanografija.
Na danu otvorenih vrata mogle su se čuti brojne zanimljivosti. Aktualna je tema podizanje razine mora u svijetu. Znate li koliko se digla razina mora u Bakarskom zaljevu od 1956. do 2020. godine? Nešto više od osam centimetara odnosno 1,3 milimetra godišnje.