Za najmanju sitnicu moramo nazivati i često moljakati, Gotovo sve probleme, čak i one banalne (poput ilegalnog odlaganja smeća, širenja terasa) ne možemo samostalno riješiti jer nemamo ovlasti, upozorava Antić uoči sjednice gradskog vijeća Crikvenice u četvrtak na kojoj bi se trebao donijeti proračun za 2024.
SELCE Predsjednik MO Selce Aleksandar Antić obratio se pismom gradskoj upravi, gradskom vijeću, predsjednicima odbora i medija ususret sjednici crikveničkog gradskog vijeća u četvrtak koja će ponuditi prijedlog proračuna za 2024. godinu.
Dojam koji sam dobio kroz pola godine predsjedanja je da su mjesnim odborima ruke u većini slučajeva vezane, da i za najmanju sitnicu moramo nekoga nazivati i često moljakati i da gotovo sve probleme, čak i one banalne (poput ilegalnog odlaganja smeća, širenja terasa) ne možemo samostalno riješiti jer nemamo ovlasti.
Naša prvenstvena funkcija je povezivanje naših sumještana s gradom, ali kroz tu (ne)samostalnost to postaje izrazito zahtjevan zadatak, naročito u ljetnim mjesecima, kad je posla i previše. Mi čak nemamo ni pravu savjetodavnu ulogu jer je većina naših mišljenja za grad neobvezujuća, kako po pitanju prodaje zemljišta tako i po pitanju skoro svega ostaloga. Apsurd je još veći da čak i pitanja od iznimne važnosti, poput koncesijskih odobrenja za plaže i terase, ne dolaze nama na stol koji dobro znamo kako se koji koncesionar ponaša, nego taj prijedlog ide gradonačelniku koji ga daje na usvajanje gradskom vijeću. Nas se praktički ništa ne pita.
S obzirom da grad nije u stanju osigurati ni komunalni red u pojedinim mjestima, naša zamisao da svako mjesto u ljetnim mjesecima dobije svog komunalnog redara, koji bi radno vrijeme odrađivao isključivo u tom mjestu, izgleda kao znanstvena fantastika. Zašto se ne bi dio ovlasti prenio na mjesni odbor i zašto ne bi mogli zaposliti na određeno čovjeka, stručnijeg od mene, koji bi bio dostupan na poziv i pomagao u rješavanju problema.
Budžet mjesnih odbora je smiješan, a koliko sam primijetio iz materijala za nadolazeću sjednicu, neće se znatno povećavati ni ubuduće. Ako itko u gradskoj upravi misli da se u 2023. godini, u doba brzo rastuće inflacije, išta bitno može napraviti s 36 tisuća eura, onda živi u nekom paralelnom svemiru. S druge strane, kad dođu bitne manifestacije poput Svete Katarine, božićnog koncerta i maškara, moramo se pretrgnuti da bi nešto izvukli od grada ili TZ-a da bi manifestacije na nešto ličile. Za Katarininu smo ove godine dobili 2.600 eura. Meni je bilo izrazito teško raspodijeliti sredstva, osigurati tri dana događanja i gledati kako uštedjeti i paziti da se ne prijeđe proračunski prag.
Što se raspodjele sredstava tiče, u biti se u jednostavnim crtama isto svodi na jedno, a to je poštenija raspodjela sredstava iz proračuna, gdje podjednako mislim na grad i turističku zajednicu, koja je Katarininu „velikodušno” popratila s čak 200 eura više pa smo od TZ umjesto dosadašnjih 1.400 dobili 1.600 eura.
Antić: budžet mjesnih odbora je smiješan
Apsurdno je da u Selcu možemo u posljednjih deset godina pričati o jednom jedinom kapitalnom ulaganju (u vidu novog trga, pokazalo se izrazito nepraktične i neiskorištene prevelike javne površine), a samo putem boravišne pristojbe pridonosimo gradskom proračunu više nego Dramalj i Jadranovo zajedno. I da, taj trg nam gradska uprava nije dala, niti smo ga dobili od gradonačelnika, taj trg je već dobro isplaćen našim novcima. Selce je oduvijek u gradski proračun unosilo najviše nakon Crikvenice. Nekih godina i više, kad se uzme u obzir površina i broj stanovnika, a dobivamo mrvice. Krajnje je vrijeme da se to promijeni.
Ovaj dopis je poziv na suradnju, nije usmjeren protiv nikoga, bez obzira što će se neki sigurno naći prozvanim i uvrijeđenim, napisao je između ostalog predsjednik MO Selce Aleksandar Antić dodajući da ga problemi ne mogu obeshrabriti i da će se nastaviti truditi kako bi se u Selcu nešto promijenilo na bolje.