U Centru je obilježen Dan ružičastih majica odnosno Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
SENJ U obiteljskom centru u Senju obilježen je Dan ružičastih majica, koji se u Hrvatskoj obilježava od 2017. godine kada je od strane Hrvatskog sabora izglasan kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Dan se održava svake posljednje srijede u veljači.
– Međunarodni dan prevencije nasilja u školama u svijetu se obilježava dugi niz godina, a njegov početak se veže uz događaj iz 2007. godine, kada je kanadski srednjoškolac odjenuvši ružičastu majicu u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke postao meta vršnjačkog nasilja. Nekoliko dana kasnije, u znak podrške, njegovi prijatelji su odlučili organizirati akciju. Tada 17-godišnjaci, David Shepherd i Travis Price, u školu su došli u ružičastim majicama, a još 50 majica su odlučili razdijeliti među svojim školskim kolegama. Ubrzo se klupko zakotrljalo, njihova inicijativa je postala globalna, te se Pink Shirt Day od tada obilježava diljem svijeta, a ružičasta majica predstavlja simbol borbe protiv nasilja u školama. Kako bismo prigodno obilježili Dan ružičastih majica, Obiteljski centar, Područna služba Ličko – senjska, ugostio je Radio Senj, kazala je voditeljica Suzana Svetić.
Postoji mnogo podjela vršnjačkog nasilja.
– Možemo nabrojati podjelu na fizičko, koje je najlakše uočljivo okolini, verbalno u smislu ismijavanja, prijetnji ili vrijeđanja, relacijsko gdje se može ubrojiti socijalno isključivanje, te ekonomsko gdje dolazi do krađe osobnih stvari. Još jedan oblik vršnjačkog nasilja čija zastupljenost se posljednjih godina povećava je elektroničko nasilje ili cyberbullying. Ono što ga čini drugačijim od tradicionalnih oblika nasilja je anonimnost, trajnost podataka i moguća prisutnost velikog broja promatrača. S obzirom da se događa u virtualnom svijetu, nerijetko ostane neprepoznato od strane djetetove okoline, pojasnila je Svetić.
Obiteljski centar obavlja poslove savjetodavnog i preventivnog rada, te pruža brojne druge usluge među kojima se mogu istaknuti one koje se odnose na razvoj socijalizacijskih vještina djece i mladih, posebno komunikacijskih vještina i nenasilnog rješavanja sukoba među djecom i mladima, razvoj komunikacije i tolerancije u mladenačkim i partnerskim odnosima, prevenciju zlostavljanja i zanemarivanja, problema u ponašanju te ovisnosti djece i mladih, te poticanje i provedbu programskih aktivnosti namijenjenih edukaciji i promidžbi obiteljskih vrijednosti. Osim spomenutog, pružaju podršku mladima koji su se našli u ulozi žrtve vršnjačkog nasilja. Obiteljski centar također pruža podršku roditeljima, te nudi organizaciju različitih preventivnih programa usmjerenih na mlade, kao i radionice u suradnji s osnovnim i srednjim školama, za djecu i roditelje.