Domaći gosti su i dalje najbrojniji kvarnerski gosti te su u ožujku ostvarili najveći broj noćenja odnosno 30 posto više u odnosu na prošlogodišnji ožujak
Na području Kvarnera u ožujku je ostvareno više od 265 tisuća noćenja, što je 40 posto više noćenja u odnosu na lanjski ožujak. U usporedbi s ožujkom 2019. godine, porast u broju noćenja je 71 posto.
– Zadovoljni smo sa ostvarenim turističkim rezultatima u prvom kvartalu ove godine. Booking je krenuo dosta rano i sad već možemo reći da očekujemo dobru turističku sezonu. Sve naše aktivnosti usmjeravamo ka rastu bookinga u pred i posezoni jer tu imamo još prostora rasti, iako smo posljednjih godina upravo u tim razdobljima povećali broj noćenja za gotovo 100 posto. Potražnja za smještajem u četiri i pet zvjezdica je izrazito visoka, gotovo 60 posto svih noćenja na Kvarneru u prva tri mjeseca ostvareno je upravo u tim visokokategoriziranim kapacitetima. U objektima s pet zvjezdica bilježimo porast veći od 80 posto u odnosu na 2019. te 13 posto u odnosu na 2023. godinu. Ukupno gledano, od početka siječnja do kraja ožujka ostvarili smo plus u noćenjima od gotovo 60 posto usporedimo li s 2019. godinom, izjavila je direktorica Turističke zajednice Kvarnera Irena Peršić Živadinov.
– Zadovoljni smo dosadašnjim turističkim rezultatima, ponajviše jer se ovaj rast događa van glavne turističke sezone. To je rezultat našeg fokusa na kvalitetu ponude, što se i odražava u sve boljoj popunjenosti smještaja visoke kategorije, izjavio je primorsko-goranski župan Komadina.
Domaći gosti su i dalje najbrojni kvarnerski gosti te su u ožujku ostvarili najveći broj noćenja odnosno 30 posto više u odnosu na prošlogodišnji ožujak. Slijede ih gosti iz Austrije, Njemačke, Slovenije, Italije i Mađarske. U odnosu na ožujak prošle godine sva navedena tržišta ostvarila su odlične rezultate. Gosti iz Mađarske bilježe porast od 110 posto u broju noćenja, slijede ih gosti iz Njemačke sa 100 posto više noćenja, zatim gosti iz Austrije s 55 posto više noćenja, gosti iz Slovenije s 36 posto više noćenja te gosti iz Italije s 32 posto više noćenja.
U ožujku je u hotelima je ostvareno više od polovice noćenja tj. njih 54 posto, a slijede obiteljski smještaj i kampovi. Najtraženiji i dalje ostaju objekti s pet zvjezdica. Od subregija, najveći broj noćenja ostvaren je na Opatijskog rivijeri, slijedi otok Krk, riječki prsten, Cresko-lošinjski otoci, Crikveničko-vinodolska rivijera, otok Rab i Gorski kotar. Sve kvarnerske subregije bilježe dobre rezultate i poraste u broju noćenja, a među destinacijama se svakako ističu Mošćenička Draga i Rab koji su u ožujku zabilježili i do 10 puta veći broj gostiju.
U prva tri mjeseca na području Primorsko-goranske županije ostvareno je 530 tisuća noćenja, što je za 19 posto više noćenja u odnosu na 2023. godinu. U hotelima je tradicionalno ostvareno više od polovice noćenja, a u odnosu na isto razdoblje 2023. godine sve vrste smještaja bilježe poraste u noćenjima, i to: hoteli 36 posto više, obiteljski smještaj 4 posto više te kampovi 25 posto više.
Tijekom produženog vikenda Uskrsa je na području Primorsko-goranske županije ostvareno 80 tisuća noćenja. Polovica turističkog prometa ostvarena je u hotelima, a najtraženiji su bili oni visoke kategorije. Domaći gosti su bili najbrojniji kvarnerski gosti za Uskrs, dok su među inozemnim gostima najbrojniji bili gosti iz Njemačke, Austrije, Slovenije, Slovačke, Mađarske i Italije.