Usporavaju promet, stvaraju kolone na uskoj i prepunoj cesti, ugrožavaju sebe i druge sudionike u prometu
Dolaskom ljepšeg vremena, ponovno se otvara staro pitanje. Treba li u sezoni zabraniti bicikliste na Jadranskoj magistrali, od Šmrike prema Senju i dalje prema Karlobagu? Promet je zaista gust, biciklisti usporavaju promet. Kamioni, autobusi, kamperi, ali i automobili često moraju preći u suprotnu traku da bi pretekli spore bicikliste. Često je to neizvedivo zbog pregustog prometa. Stvaraju se kolone. I nervoza. Jasno, nije problem samo protočnost prometa. Još je bitnija sigurnost sudionika u prometu. Javio nam se i vozač dostavnog vozila koji svakodnevno prolazi dionicom Crikvenica – Senj. Apelira: učinite nešto jer je samo pitanje dana kad će netko stradati.
Što kažu biciklisti?
– Slažem se s mišljenjem da bicikliste treba maknuti s Jadranske magistrale u sezoni. Rekao bi da biciklisti ne trebaju voziti magistralom niti izvan sezone. Ja sam biciklist i uvijek sam za zaštitu biciklista, no činjenica je da biciklisti usporavaju promet magistralom, a još je bitnije pitanje sigurnosti. Ugroženi su biciklisti, ali i drugi sudionici u prometu. To je ljeti stvarno opasna cesta. I bez biciklista. Nepojmljivo mi je voziti bicikl, gledati u kotač i strahovati hoće li me netko pogoditi na uskoj cesti, gdje je često s jedne strane provalija, a s druge strane stijena.
Znam da nemamo adekvatnu biciklističku infrastrukturu. Vani su takve dionice riješene odvojenom trakom odnosno proširenjem oko pola metra rezerviranim za bicikliste. Mi biciklisti imamo cestu kroz Vinodolsku općinu, imamo predivne ceste prema Liču i prema Krmpotama, gdje je promet rijedak i gdje se zaista može uživati na biciklu. Mi u klubu izbjegavamo magistralu. Još mogu prihvatiti profi bicikliste koji drže poredak i voze 40-50 kilometara na sat, ali kad vidim turiste s ruksacima na leđima koji voze 10 na sat, zaista mi nije jasno što rade na magistrali, objašnjava pasionirani biciklist i član Biciklističkog kluba Crikvenica Marko Jerković.