Na predstavljanje mogućnosti financiranja putem novog financijskog instrumenta pozvani su predstavnici jedinica lokalne samouprave s područja Ličko-senjske županije
GOSPIĆ Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR), u partnerstvu s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, razvila je novi financijski instrument – Urbani razvojni fond, čija je operativna provedba službeno započela 14. lipnja.
U suradnji HBOR-a i Ličko-senjske županije, danas je u Gospiću održana radionica o mogućnostima financiranja putem ovog financijskog instrumenta na koju su bili pozvani svi predstavnici jedinica lokalne samouprave sa područja Ličko-senjske županije. Radionicu je vodila voditeljica Područnog ureda za Liku HBOR-a Frana Lokas-Mudrovčić, dok je u ime HBOR-a kao predavač nazočio je Marin Jelušić, specijalist Direkcije za velika poduzeća i grupe HBOR-a.
Radionici su uz župana Ličko-senjske županije Ernesta Petrya i zamjenicu župana Jasnu Orešković Brkljačić nazočili i gradonačelnik Novalje i saborski zastupnik Ivan Dabo, gradonačelnik Senja Jurica Tomljanović, načelnik Općine Udbina Josip Seuček, načelnik Općine Lovinac Ivan Miletić, načelnik Općine Perušić Ivan Turić, viši savjetnik za financijsko upravljanje i unutarnju kontrolu, javnu nabavu i EU fondove te upravljanje kriznim situacijama Mihael Kurteš, pročelnica JUO Općine Perušić Josipa Kolak, pročelnica JUO Općine Karlobag Tomislava Jurković, pročelnik JUO Općine Donji Lapac Milan Đukić, zamjenica ravnatelja razvojne agencije Ličko-senjske županije Martina Šuper Štampar i predstavnica Poduzetničkog centra Ragan Antonia Goršić.
Na početku današnje radionice, ličko-senjski župan Ernest Petry pozdravio je sve prisutne, potom se obratio medijima.
– Želim izraziti zahvalnost Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak na organizaciji današnjeg sastanka odnosno radionice posvećene financijskim instrumentima i mogućnostima financiranja. Ponosni smo što smo kao Županija bili partneri u organizaciji ove važne radionice. Kroz ovaj fond, mogu se ostvariti financijska sredstva za projekte koji potiču zaštitu okoliša, unaprjeđenje energetske učinkovitosti te izgradnju višenamjenskih objekata za sport, turizam i druge svrhe, poručio je župan Petry.
Ova inicijativa u skladu je sa strategijom HBOR-a usmjerenom na podršku regionalnom razvoju i održivim projektima, posebice u kontekstu financiranja kroz EU fondove i Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO). HBOR i dalje nastavlja pružati povoljne financijske uvjete i podršku projektima od strateške važnosti za Hrvatsku, istaknula je voditeljica Područnog ureda za Liku HBOR-a Frana Lokas-Mudrovčić, te pozvala zainteresirane za kreditne programe HBOR-a da se jave u Područni ured gdje mogu dobiti dodatne informacije.
Ključna karakteristika Urbanog razvojnog fonda je njegova struktura koja uključuje kombinaciju kredita i bespovratnih sredstava. Kapitalni rabat, odnosno otpis glavnice koji može iznositi do 50 posto ukupnog iznosa kredita, ostvaruje se po ispunjenju unaprijed definiranih kriterija održivosti, estetike i uključivost, naglasio je specijalist Direkcije za velika poduzeća i grupe HBOR-a Marin Jelušić.
Krediti će se odobravati bez naknada za obradu kreditnog zahtjeva, za rezervaciju sredstava te za prijevremeni povrat (otpis) kredita koji je rezultat realizacije kapitalnog rabata. Rok otplate je do 15 godina, uključujući poček do 12 mjeseci. Najniži iznos kredita iznosi 100 tisuća eura, dok najviši iznos može doseći 10 milijuna eura. Kredit predstavlja kombinaciju sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) uz kamatnu stopu 0 posto godišnje, fiksno, i sredstava HBOR-a uz kamatnu stopu koja se utvrđuje tromjesečno te trenutno, do 30. lipnja iznosi 3,52 posto godišnje, fiksno. Ukupno je za plasman korisnicima kredita na raspolaganju 172 milijuna eura – od čega 50 posto iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj i 50 posto iz sredstava HBOR-a.