Ako nestane pčela, za četiri godine nestat će svijet. Ono što konzumiramo, jedemo, 85 posto toga svega pčela oprašuje. A pčela bez pčelara ne može opstati. U dupljama u šumama ih sve manje ima i to nije dobro, upozorava tajnik Udruge Drača Sanjin Žarković
SENJ “Dani meda“ naziv je turističko – gastronomske manifestacije na kojoj desetak izlagača iz Senja i okolice ovog vikenda predstavlja svoje pčelinje proizvode: razne vrste meda, medenjaka, cvjetnog praha, propolisa… Zanimljiva manifestacija koju su organizirali Turistička zajednica Grada Senja i Udruga pčelara Drača na svom četvrtom izdanju privukla je i veliki broj posjetitelja koji su degustirali slatke delicije izvrsne kvalitete te ih kupovali po promotivnim cijenama. Na štandu Udruge “Drača” pčelari su ponudili i kratku edukaciju o pčelama.
Dvodnevna manifestacija, započela je jučer u jutarnjim satima nastupom VID Bonaca na Pavlinskom trgu, nastavljena je svečanim otvorenjem, trajala je cijeloga dana, a sinoć je nastupio TS Arija. Malo je krajeva u Hrvatskoj, pa i šire, koji se mogu pohvaliti prirodom bogatom ljekovitim medonosnim biljem kao što je okolica Senja gdje se proizvodi najbolji med na svijetu. Dokaz tome su i brojna priznanja koja naši pčelari donose s mnogobrojnih susreta i natjecanja diljem Lijepe naše i šire, rečeno je, između ostaloga, na svečanom otvorenju četvrtih “Dana meda” u Senju.
Med i pčelinji proizvodi koristili su se od davnina u medicini, industriji, prehrani, a pčele u ekosustavu imaju vjerojatno jednu od najvažnijih uloga te dvodnevna manifestacija ima i edukativni karakter. U Pučkom otvorenom učilištu M. C. Nehajeva dipl. ing. agronomije Igor Perković održao je stručno predavanje na temu Tehnologija pčelarenja u funkciji prevencije bolesti pčela.
“Poznato je da se na svjetskoj razini sve više gubi pčelinji fond. Mislimo da politika, cjelokupna javnost i društvo nije svjesno koliko je pčela važna za život čovjeka. Nije možda iznenađujuće za kazati da ako nestane pčela, da će za četiri godine nestati svijet. Ono što konzumiramo, jedemo, 85 posto toga svega pčela oprašuje. A pčela bez pčelara ne može opstati. U dupljama u šumama ih sve manje ima i to nije dobro“, upozorava tajnik Udruge Drača Sanjin Žarković.
Predsjednik Drače Tomislav Nekić pozvao je posjetitelje na degustaciju najboljeg meda na širem području podvelebitskog primorja te podsjetio kako su s manifestacijom Dani meda krenuli prije četiri godine prigodom proslave 50. godišnjice udruge Drača te poželio da se manifestacija koja privlači sve više izlagača i posjetitelja u Senj održava još puno godina.
Inače, udruga Drača osnovana je 1966. godine, broji 68 članova, a svake godine pridruže i se dva do tri nova člana. Članica je Hrvatskog pčelarskog saveza. Glavni ciljevi udruge su kontinuirani rad s članstvom, okupljnje novih članova, popularizacija pčelarstva među građanima, posebno mlađima, organiziranje radionica, predavanja, seminara, pčelarske škole, pomoć pčelarima pri uzgoju pčela i liječenju bolesti pčela. Članovi Drače izložili su posjetiteljima apisarij, staklenu košnicu u kojoj je prikazano kako pčele žive u pravoj košnici, što je posjetiteljima bilo vrlo zanimljivo. Pokazali su i najnoviju tehniku kojom se pčelari koriste u pčelarstvu, košnicu te neke svoje proizvode. Svi izlagači vrlo su rado nudili svoje proizvode na kušanje, ali i korisne savjete o važnosti pčela i pčelinjih proizvoda u svakodnevnom životu.
Ivona Papić iz OPG-a Papić, autorica je slikovnice – bojanke “Marta u pčelinjaku” koja će uskoro biti predstavljena u POU M. C. Nehajeva u Senju. Ilustratorica slikovnice je Marta Kaštelan, a pomoć pri tiskanju pružila im je senjska tiskara i Davor Čorić.
Danas se program, u kojem je predviđena prodajna izložba pčelinjih proizvoda, nastavlja. Započinje u devet sati i traje do 22 sata, a od 20 sati publiku će zabavljati Coffee Shop Acoustic.