Bakarski osnovnoškolci pokrenuli su inicijativu koja ima za cilj učiniti literaturu dostupnom što većem broju građana. Željeli su doskočiti globalnom problemu i tužnoj činjenici da je u današnje vrijeme knjiga u sjeni interneta i da se sve manje čita. Odlučili su postaviti drvene kućice koje će imati funkciju mini knjižnice u kojima će knjige biti dostupne čitateljima 24 sata dnevno
BAKAR Topli jesenski dani idealni su za čitanje stoga su učenici 3. i 4. razreda OŠ Bakar i njihove učiteljice Ksenija Litović i Alma Hess uz podršku v.d. ravnateljice Nadije Vidas osmislile novi projekt koji nosi naziv „Slova ispod krova.“ Projekt će se provoditi tijekom školske godine 2024./2025. u suradnji s Gradskom knjižnicom Bakar, a uz podršku naftne kompanije INA d.d. Grada Bakra i Turističke zajednice Grada Bakra. Cilj projekta je na zanimljiv način razvijati čitalačku pismenost kod učenika i poticati ljubav prema knjizi i pisanoj riječi.
Izradom i postavljanjem drvenih kućica tzv. mini knjižnica na javne prostore učenici će sa svojim učiteljicama oplemeniti grad, ulice i trgove te će na taj način potaknuti građane da postanu aktivni čitači i da se u slobodno vrijeme, na klupi, u parku ili na dječjem igralištu druže uz dobro štivo. Šarene drvene kućice bit će pune zanimljivih naslova; slikovnica, knjiga i časopisa koji će se moći posuđivati, pročitati i vratiti. Neće biti zakasnine ni članarine, a radno vrijeme mini knjižnica bit će svaki dan i noć u godini. Svatko će moći posuditi knjigu kao i obogatiti drvenu kućicu nekom svojom knjigom. Na taj način poticat će se ljubav prema čitanju i stvarat će se pozitivno okruženje, ali i važnost zajedništva u društvu.
Budući da u Republici Hrvatskoj postoji više od 200 registriranih drvenih kućica koje u svojim privlačnim bojama i oblicima čuvaju slova ispod krova i grad Bakar se ponosno stavlja uz bok ostalim gradovima koji pod sloganom „Izaberi, posudi, pročitaj, vrati!“ svojim građanima približavaju knjigu. Osim što ispunjavaju svoju osnovnu svrhu, a to je poticanje čitanja, ove šarmantne kućice ukrašavaju i javne površine grada na kojima se nalaze.
Puni novih ideja učenici su započeli s provedbom projekta. Odradili su prvu aktivnost u kojoj su različitim likovnim tehnikama i idejama kroz dječju maštu i kreativno stvaralaštvo osmislili izgled drvenih kućica. Započeli su s prikupljanjem raznovrsne knjižne građe za djecu i odrasle u čemu su ostvarili kvalitetnu suradnju s Gradskom knjižnicom Bakar. Formirali su skupine učenika tzv. book patrole koji će imati zadatak obilaziti i čuvati kućice i njihov sadržaj, te ih redovito dopunjavati novim naslovima i donacijama građana. Na ovaj način učenici ispunjavaju odgojno obrazovna-očekivanja međupredmetnih tema održivosti, osobnog i socijalnog razvoja, poduzetništva, ali i građanskog odgoja i obrazovanja.
S nestrpljenjem se očekuje polaganje kamena temeljca za prvu drvenu kućicu u kojoj će vesela slova ispod šarenog krova privući ljubitelje knjige, te će svojom čarolijom doprijeti do čitatelja grada i cijele zajednice.