Prosječna brzina helikoptera je 200 kilometara na sat dok je prosječno vrijeme od poziva do polijetanja pet minuta za dnevne letove i 15 minuta za noćne
OMIŠALJ Riječka Helikopterska hitna medicinska služba, stacionirana u Zračnoj luci Rijeka na Krku, u sedam i pol mjeseci je zabilježila 386 intervencija. Riječka baza pokriva Primorsko-goransku županiju, Istarsku i Ličko-senjsku županiju te sjeverni dio Zadarske županije. Hitna helikopterska služba u Hrvatskoj profunkcionirala je 30. ožujka u bazama Rijeka, Zagreb, Osijek i Split. Od 1. srpnja u bazama Rijeka i Split krenuli su i noćni letovi. Ukupno je na području Hrvatske evidentirano 907 intervencija.
– Helikopterska hitna služba je nešto na čemu je Primorsko-goranska županija radila dugi niz godina i upozoravala državne vlasti da je zbog specifičnosti našeg obalnog i gorskog dijela županije izuzetno bitno formirati ovakvu službu. Velik broj života je spašen na ovaj načina, a naši otočani i gorani mogu puno mirnije spavati. Ovo je težak posao, ljudi koji ga rade moraju biti posebno opremljeni i obučeni te imati hrabrost raditi ovaj posao i po lošim vremenskim uvjetima, a zato im se svima zahvaljujem jer vi ste naši heroji, istaknuo je zamjenik primorsko-goranskog župana Vojko Braut.
Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ Senka Kajčić i suradnice Andreja Maček (odgovornom osobom za bazu) i Slađana Srdoč (voditeljicom ispostave medicinske djelatnosti Zavoda) istaknule su da su helikopteri hitne, za razliku od MORH-ovih helikoptera koji su prethodno letjeli, opremljeni kompletnom standardnom medicinskom opremom te mogu sletjeti na manje površine poput livada, cesta i autocesta. Sama procedura podizanja helikoptera je puno jednostavnija i ne zahtijeva koordinaciju između službi i Hrvatske vojske te mogu poletjeti odmah po dojavi.
Prosječna brzina helikoptera je 200 kilometara na sat dok je prosječno vrijeme od poziva do polijetanja pet minuta za dnevne letove i 15 minuta za noćne. U Bazi Rijeka stacionirano je 15 liječnika i 15 prvostupnika sestrinstva.
– Od prvog poziva hitnoj službi do dolaska do pacijenta na Unije trebalo je 39 minuta, a pacijent je do bolnice stigao za sat i 40 minuta, što je neusporedivo s ranijim intervencijama koje su znale trajati četiri do pet sati, naglasila je Kajčić i dodala da su timovi hitne spašavali živote od Umaga, Poreča, Pule, Rovinja, preko Cresa, Raba, Malog Lošinja, Baške, Unija, Suska, Gerova, Vrbovskog, Jadranske magistrale…