Od travnja do lipnja osmero djelatnika škole, zahvaljujući EU projektu, sudjelovat će na tečajevima u Finskoj, Estoniji, Španjolskoj, Češkoj i Portugalu
BAKAR Agencija za mobilnost i programe EU, na temelju Odluke o dodjeli bespovratnih sredstava za projektne prijedloge za program Erasmus+, Ključnu aktivnost 1 za područje odgoja i općeg obrazovanja, prihvatila je projekt OŠ Bakar Obrazovanjem do kvalitetnije škole (Education for better school). Za projekt je odobreno bespovratnih 17.230 eura.
Projekt omogućuje mobilnost za osoblje u području odgoja i općeg obrazovanja. Edukacije i tečajevi, izborom samih polaznika, održavat će se u Finskoj, Estoniji, Španjolskoj, Češkoj i Portugalu. Sve planirane aktivnosti razvijaju lingvističke kompetencije, potiču mobilnost i međunarodnu suradnju i promoviraju europske vrijednosti među nastavnicima.
Ciljevi su jačanje rukovodećih kapaciteta i vještina upravljanja ustanovom, osuvremenjivanje tradicionalnih metoda poučavanja s ciljem povećanje upotrebe novih tehnika i alata u podučavanju, jačanje stručnih kompetencija nastavnog osoblja za rad s učenicima s posebnostima. Postoji i potreba izgradnje i jačanja europske dimenzije škole te proširenje mogućnosti izvođenja dodatnih aktivnosti koje škola provodi izvan redovne nastave.
U današnje vrijeme od nastavnika i profesora očekuje se inoviranje nastavničkih metoda, poticanje kreativnosti i učenja kroz igru. Znanja i iskustva stečena na mobilnostima bolje će pripremiti učitelje za nove načine podučavanja za generacije koje dolaze te ih motivirati na kontinuirano učenje, kreativnost i inoviranje u razredu i nastavi.
Tijekom travnja, svibnja i lipnja 2022. započinju tečajevi na kojima će sudjelovati osmero djelatnika OŠ Bakar: ravnatelj Tomislav Uzelac-Šćiran, Borka Alfreider, Leonarda Ban, Viola Čor, Aldena Halilović, Ksenija Litović, Marina Ljubenov i Gordana Kovačević koja je ujedno i koordinatorica projekta.
Pohvaljeno je uključivanje dviju učiteljica iz područnih škola. Predviđeno je sudjelovanje pomoćnice u nastavi na edukaciji usmjerenoj odgovoru na potrebe djece s teškoćama u razvoju kojih u školi ima 14.
Marina Ljubenov, Sevilla: Edukacijska robotika: Igrifikacija u nastavi
Cilj je poticati programsko znanje među učiteljima koje im omogućava da na intuitivan način izrađuju animacije, priče, igre i interaktivne multimedijske aktivnosti, a kako bi zainteresirali učenike za nastavu, naročito u online okruženju te kako bi čim bolje i kvalitetnije iskoristili sve IT mogućnosti u svojim učionicama.
Leonarda Ban, Lisabon: Začinite formalno obrazovanje – neformalno obrazovanje za poboljšanje motivacije učenika
Program omogućuje sudionicima razvoj neformalnih tehnika za njihov vlastiti nastavni kontekst kako bi poboljšali motivaciju svojih učenika.
Borka Alfreider, Sevilla: Sva su djeca posebna
Na tečaju će se obrađivati teme pozitivnog i učinkovitog načina odgovaranja na potrebe učenika koji imaju poteškoće i poremećaje u učenju s naglaskom na stjecanje znanja o vrstama prilagodbe za učenike s poteškoćama u učenju. Najčešće vrste poteškoća u učenju uključuju probleme s čitanjem, pisanjem, matematikom, zaključivanjem, slušanjem i govorom.
Ksenija Litović, Prag: Novi načini učenja razvijajući kreativnost, motivaciju i znatiželju
Sudionici će iskusiti kako pobuditi radoznalost učenika učeći u stvarnim uvjetima, isprobati metode učenja temeljenog na iskustvu i senzorne svijesti kao način kako razvoja kreativnosti i motivacije, naučiti kako vanjsko okruženje može pomoći u motiviranju djece koja ne uspijevaju u tradicionalnom okruženju u učionici, (pr. djeca iz nepovoljnog okruženja) te razviti osobni plan aktivnosti.
Gordana Kovačević, Helsinki: Učenje kroz suradnju i komunikaciju
Sudionici će ovim tečajem dobiti znanja upravljanja suradničkim strategijama učenja u razredu oblikujući aktivnosti koje učenje čine zabavnijim i učinkovitijim te kako poboljšati školske odnose i promovirati osobni i društveni rast učenika.
Viola Čor, Tenerife: Kreativnost za budućnost: promicanje kritičkog mišljenja i rješavanja problema u učionici
Cilj je tečaja razviti razumijevanje razlika između formalnog, neformalnog i informalnog učenja, naučiti aktivnosti i igre s ciljem oblikovanja kreativnog mišljenja; naučiti kako izvoditi iskustvene aktivnosti kojim se potiče kreativnost učenika u rješavanju problema.
Aldena Halilović, Barcelona: Integriranje kreativnosti i inovativnosti u poučavanje
Cilj je stjecanje znanja o primjeni kreativnih metoda i inovativnih rješenja u učionici: sudionici će dobiti konkretne ideje i saznanja o primjeni novih strategija poučavanja za jačanje vještina kod današnjih generacija učenika. Cilj aktivnosti je da se praktično iskustvo poveže s kritičkim i kreativnim razmišljanjem, ICT-om u obrazovanju i mekim vještinama učenika.
Tomislav Uzelac- Šćiran, Helsinki + Estonija: Procjena obrazovnog sustava Finske i vještine o upravljanju u obrazovanju