Tradicija je da branitelji u studenom posjete školu, ove godine učenike su posjetila šestorica sudionika Domovinskog rata
NOVI VINODOLSKI Već je tradicija da hrvatski branitelji u studenom posjete OŠ Ivana Mažuranića u Novom Vinodolskom i učenicima osmog razreda dočaraju kako se borilo i žrtvovalo za slobodu Hrvatske. Branitelji pripreme film o ključnim događajima u Domovinskom ratu. Od Krvavog Uskrsa na Plitvicama, herojske obrane Vukovara, operacija Maslenica i Bljesak, sve do pobjedonosne Oluje. Najzanimljiviji dio druženja svakako su priče branitelja. Prisjećanje na ratne dane, hladnoću, borbe, teške trenutke te izmiješane osjećaje tuge i ponosa. Braniteljima su dobrodošlicu poželjeli ravnatelj škole Boris Turjak i učiteljice, a učenici su u čast Vukovaru u holu škole izložili radove posvećene Gradu Heroju.
U posjet novljanskoj školi došli su predsjednik HVIDRA-e Crikvenica koja okuplja i veterane s područja Novog i Vinodola Davor Pavičić, predsjednik UDVDR Novog Vinodolskog i ratni zapovjednik Ivan Polić, novljanski policijski specijalac Marinko Buljat i gardist Dario Obradović, vukovarski branitelj i logoraš Željko Grujić te Ivica Bošković koji se borio u Dalmaciji i Hercegovini.
Obradović se borio kao vrlo mladi pripadnik 9. gardijske brigade u akcijama Medački džep i Maslenica, na dubrovačkom ratištu, a Oluju je dočekao na zahtjevnom pravcu prema Ljubovu. Ratni put Pavičića je išao od Slavonskog Broda, preko Vukovara i Nove Gradiške do Posavine, gdje je ranjen. Buljat je kao pripadnik specijalne policije obišao ratišta Like i Dubrovnika, akcije Maslenica, Medački džep, Bljesak i Oluja. Ponekad mi se činilo kao da ne sudjelujem u ratu već kao da gledam film, toliko je bilo nestvarno u nekim trenucima. Polić je podsjetio da crikveničko-vinodolski kraj nije bio direktno ugrožen, ali su ljudi ovog kraja spremno stali na prvu crtu, daleko od svog doma. Od svih akcija najupečatljivija je ostala Oluja u kojoj je Polićeva postrojba ostala bez 19 suboraca, od kojih su petorica iz crikveničko-vinodolskog kraja. Tome treba dodati i 60 ranjenih. Kad smo pobijedili u Oluji, bili smo ponosni i tužni. Teško je kad ste s nekim rov do rova, krevet do kreveta godinama, a onda tog čovjeka više nema kad je stigla pobjeda. Polić je jednom epizodom dočarao kakav je entuzijazam vladao među njegovim vojnicima. Kroz Domovinski rat neki su zašli u godine pa nakon prvih sudjelovanja u borbama, nisu dobivali pozive zbog poodmaklih godina za ratnike. Nisu se mogli pomiriti da više neće sa suborcima na prvu crtu. Ivan Piškulić Arbica me htio tući jer nije dobio poziv. I što nam je preostalo nego da ga pozovemo, prisjeća se sa simpatijama Polić. Grujić je bio pripadnik legendarne 204. Vukovarske brigade na Trpinjskoj cesti. Nakon pada Vukovara, završio je u srbijanskom koncentracijskom logoru Stajićevo. Proveo sam u logoru 31 dan, a činilo mi se kao 31 godina. Spasio nas je međunarodni Crveni križ. Svaki dan su odvodili i ubijali naše suborce. Kad se predaš, predao si život drugome. Ivica Bošković bio je pripadnik 116. brigada Ploče, a kad se rat rasplamsao u Hercegovinu, vratio se u Hercegovinu, gdje je dočekao pobjedu i kraj rata.