Udruženja su posebno korisna u zdravstvenom turizmu, otvaraju mnogobrojne mogućnosti razvoja, istaknuto je na konferenciji o zdravstvenom turizmu u Crikvenici
CRIKVENICA Drugi dan 11. Crikvenica International Health Tourism Conference (CIHT) u hotelu Miramare u Crikvenici ponudio je predavanja i panel raspravu na temu klasterskih udruženja. Predsjednik udruženja slovenskih prirodnih lječilišta (SSA) Iztok Altbauer naveo je pozitivan primjer udruženja iz Slovenije, a riječ je o slovenskoj zelenoj wellness ruti:
– To je biciklistička ruta koja povezuje slovenske toplice i termalna lječilišta. Nudi održivi način putovanja, a nakon svakog dana na redu je opuštanje i relaksacija u poznatim toplicama i lječilištima.
Klasterska udruženja posebno su značajna kada je riječ o marketingu i prodaji jer podrazumijevaju udruženi budžet,
znanja i resurse.
– Često se zaboravi na mogućnost udruživanja, najčešće smo fokusirani samo na vlastitu firmu, instituciju ili projekt. Udruženja su posebno korisna u zdravstvenom turizmu, otvaraju mnogobrojne mogućnosti razvoja, objasnila je Ivana Kolar, direktorica tvrtke za poslovno savjetovanje i upravljanje projektima Julius Rose te dodala kako se kvaliteta zdravstvenog turizma u Hrvatskoj iz godine u godinu podiže na višu razinu. Nove potencijale razvoja nudi i povezivanje kulturnog turizma sa zdravstvenim, što je bila tema predavanja Simone Zagrodnik, predsjednice Udruženja europskih povijesnih termalnih gradova (EHTTA). Na koji način vlada može pomoći u osiguravanju uspješne i sigurne ustanove zdravstvenog turizma, objasnila je Paula Wilson, viša direktorica savjetovanja za vodstvo, upravljanje i poslovne rizike u tvrtki Vmarsh.
Korištenje novih tehnologija i umjetne inteligencije u zdravstvenom turizmu, bila je glavna tema četvrtog bloka predavanja te završnog panela. Sandeep Sharma, izvršni direktor i osnivač tvrtke Vmarsh Healthcare istaknuo je kako nove tehnologije mogu značajno unaprijediti usluge zdravstvenog turizma, ali nikako ne smijemo zanemariti važnost ljudskog faktora. Nove tehnologije često pomažu, ubrzavaju razne usluge koje želimo pružiti pacijentima, ali sve to treba biti u sinergiji sa zdravstvenim stručnjacima, njihovom stručnosti i empatijom, poručila je Sharma. Damir Medved, direktor EDIh Adrie prezentirao je načine na koje umjetna inteligencija i nove tehnologije mogu pomoći u poslovanju malih i srednjih poduzetnika u području zdravstvenog turizma.
– Mogu pomoći u bržoj komunikaciji s pacijentima, rehabilitaciji, u korištenju alata koji će olakšati administraciju zdravstvenim djelatnicima. Mogućnosti su razne, ali mali i srednji poduzetnici u Hrvatskoj većinom nisu spremni, a jedan od glavnih problema je nedostatak informacija te edukacija, rekao je Medved.
Lejla Pock, direktorica Human Technology Clustera – Styria iz Graza, predstavila je svoj klaster. On okuplja oko 150 tvrtki u regiji koje djeluju u području zdravstva, a njihova je glavna zadaća pružiti kontakte, znanje i informacije za ovu zajednicu, u posljednje vrijeme vrlo često u području novih tehnologija. Cjelinu je zaokružilo predavanje Joška Brkića, menadžera za Aqua Maris, JGL pod nazivom Mikroplastika – rastuća plima zdravstvenih problema.
Na ovogodišnjoj CIHT konferenciji, u organizaciji TZ Grada Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera te suorganizaciji Thalassotherapije Crikvenica i Termi Selce, svoja iskustva i znanja podijelilo je 13 predavača iz 7 različitih zemalja, a predavanje i panele je uživo i online pratilo više od 100 sudionika iz cijeloga svijeta.
Važnost CIHT-a prepoznata je i od strane dvaju ministarstava – Ministarstva turizma i sporta te Ministarstva zdravstva. Oni je podržavaju dugi niz godina, a ove joj godine potvrđuju status najznačajnije konferencije toga tipa u Republici Hrvatskoj s internacionalnim karakterom. Partneri konferencije su Hrvatska turistička zajednica, Jadran-galenski laboratorij d.d., Turistička zajednica Kvarnera, Hrvatska gospodarska komora, Primorsko-goranska županija i Grad Crikvenica.