U proteklom sazivu sa 817 javljanja bio sam uvjerljivo najaktivniji zastupnik iz naše županije, drugi najaktivniji zastupnik SDP-a i deset najaktivniji zastupnik u Hrvatskoj
Prije no što krenemo pratiti kampanju za izbore koji nam stižu za nešto više od dva tjedna, preostaje nam razgovor sa posljednjim, četvrtim zastupnikom, iz Hrvatskog primorja u proteklom mandatu Sabora, Sašom Đujićem (SDP) iz Novog Vinodolskog.
Kako bi u nekoliko rečenica ocijenili rad devetog saziva Sabora?
“Buran, dinamičan i prožet korupcijom. Nakon pucanja koalicije HDZ-a i MOST-a u Saboru dolazi do političkog preslagivanja koje je užasno zaudaralo na političku korupciju. I nije to jedini događaj, cijeli mandat je obilježilo konstantno političko preslagivanje i pretrčavanje zastupnika koji su izabrani na jednoj listi u vladajuću većinu. Nažalost ovaj saziv sabora bit će zapamćen isključivo i samo po tridesetak zastupnika koji su promijenili dres političke opcije u mandatu. Kada netko za 10 ili 20 godina bude spominjao 9. saziv Hrvatskog sabora asocijacija na taj mandat i ono što će se pamtiti bit će HNS, Bandićevi žetončići i HDZ koji ne bira sredstva da ostane na vlasti, odnosno jednom riječju politička korupcija. Žao mi je zbog toga, ali mi je drago što ja ovaj mandat završavam čista obraza prema ljudima koji su me birali.
Kad bi morali odabrati najvažniji događaj (temu, raspravu, sukob…) u Saboru u protekle tri i pol godine, što bi izdvojili?
“Bilo je puno toga u ove tri i pol godine, kao što sam već rekao bilo je uistinu dinamično. Ono što treba izdvojiti je da je tri i pol godine u saboru funkcionirala parlamentarna većina, ja bih je nazvao trgovačka koalicija, koja je omogućila izvlačenje 500 milijuna kuna iz Agrokora zbog čega su otišli Ramljak i Martina Dalić. Ta većina je omogućila da u tri i pol godine Vladu napusti 15 ministara od čega 11 zbog ozbiljnih sumnji na korupciju. Ovaj mandat obilježio je i ozbiljan sukob HDZ-a sa Povjerenstvom za sukob interesa. Imamo priču sa INA-om koja ne samo da nije vraćena u Hrvatske ruke nego je do kraja predana Mađarima i planski se do kraja uništava. Tu je također i državni odvjetnik Mason, glavni državni inspektor Mikulić i mnogi drugi. I na samom kraju afera vjetroelektrane u kojoj si tajnice u ministarstvima dijele po 10 tisuća eura uskrsnice i u kojoj je uhićen cijeli niz HDZ-ovih dužnosnika. Sve su to važni događaji koji obilježavaju ovaj mandat najkorumpiranije hrvatske vlade i saborske trgovačke vladajuće većine. Jednom riječju, najvažniji i najtužniji događaj koji je kontinuirano trajao kroz ovaj mandat sabora i koji bi ja izdvojio je korupcija.
Ponovno idete u izbornu utrku. Kakva su očekivanja? Može li se s 12. mjesta do Sabora?
“Sa svakog mjesta se može u Sabor. Kada sam prvi puta izabran za gradskog vijećnika u Novom 2001. bio sam pretposljednji, odnosno na 12. mjestu. U proteklom sazivu sa 817 javljanja bio sam uvjerljivo najaktivniji zastupnik iz naše županije, drugi najaktivniji zastupnik SDP-a i deseti najaktivniji zastupnik u Hrvatskoj. Očekujem, odnosno vjerujem da građani to prepoznaju i da ću dobiti glas i povjerenje svih onih koji smatraju da sam dobro radio svoj posao i da u Saboru trebaju biti ljudi koji će svaki dan biti tamo, govoriti i zalagati se za rješavanje njihovih problema, kako nacionalnih tako i lokalnih. Birači su ti koji slažu listu i koji me sa svojim preferencijalnim glasom mogu poslati u sabor, neovisno o mjestu na listi, ukoliko tamo žele zastupnika sa stavom.
Istovremeno ste i gradski vijećnik i saborski zastupnik. Koje su sličnosti, a što je različito u dvjema ulogama?
“Sličnosti su da se i u jednom i u drugom slučaju moraš boriti za građane i rješavanje njihovih problema. A razlika je u tome, nogometnim rječnikom, što je gradsko vijeće ipak treća, a Sabor prva liga. U Saboru morate voditi računa o problemima svih građana Hrvatske, a ne samo onih s kojima živite u svom mjestu. U Saboru je zbog medijske pažnje lakše otvarati teme nego na lokalnoj razini, veće su mogućnosti da utječete na rješavanje problema i iz oporbe, jer ako je tema jaka onda lakše dobijete medijsku podršku pa kroz taj zajednički pritisak možete utjecati da se neki problem riješi. Osobno sam prošao sve stepenice u karijeri, od gradskog vijeća, preko županijske skupštine, pa do Sabora. Svo to iskustvo mi je pomoglo u Saboru i to je po meni ispravan put. Lakše je igrati velike utakmice ako imaš iskustvo lokalne razine. A danas u gradskom vijeću sa saborskim iskustvom lakše mi je raditi na lokalnim temama.
S područja Hrvatskog primorja u Saboru je sjedilo još troje zastupnika. Iz raznih stranaka. Koliko ste kontaktirali i surađivali sa susjedima, Klarićem, Lekaj Prljaskaj i Turinom-Đurić?
“Svatko od nas je u Saboru bio u drugoj ulozi i sada na kraju mandata polažemo račune ljudima koje smo u Saboru zastupali i birači su ti koji trebaju ocijeniti naš dosadašnji rad i na temelju toga odlučiti o podršci za nastavak toga rada. Osobno sam se trudio što više u svom mandatu govoriti i o lokalnim temama i biti glas građana našeg kraja u Saboru. Mnoge lokalne teme o kojima sam govorio prenosio je i vaš portal. Više puta sam govorio o migrantskoj krizi i problemima kako migranata, tako i naših sugrađana iz Novog, Vinodola, Bakra i Gorskog kotara koji žive na migrantskoj ruti.
Govorio sam o problemu rada pošte u našem kraju, zapuštanju državne imovine, poput odmarališta MUP-a u Dramlju, bio sam nedvosmisleno protiv plutajućeg LNG-a u Omišlju, upozoravao na probleme stanovnika Gorskog kotara i loš zakon o brdsko-planinskim područjima, više puta sam u Saboru govorio da se treba ukinuti naplata cestarine na Krčkom mostu, prvi puta prije dvije i pol godine i o još mnogo toga. Ono što je najvažnije, bio sam glasan po pitanju svih tih tema. Da li su mi moji kolege iz Hrvatskog primorja u tim temama pružili podršku ili suradnju, najbolje je da ocijene građani.