Premužićeva staza 2009. godine u cijeloj je svojoj dužini službeno zaštićena kao kulturno dobro od nacionalnog značaja
VELEBIT Javne ustanove Park prirode Velebit i Nacionalni park Sjeverni Velebit pozivaju na proslavu obilježavanja 90-te godišnjice Premužićeve staze, kojom se želi predstaviti ovo remek-djelo suhozidnog graditeljstva kojim se danas u suvremenim okolnostima, baš kao nekad, upravlja s visokom sviješću o nužnoj povezanosti čovjeka s prirodom, ali i istaknuti kulturna vrijednost ove staze s ciljem očuvanja prirode, baštine i krajolika za buduće naraštaje.
Za tu prigodu pripremljen je dvodnevni program koji će se održati u četvrtak i petak, 13. i 14. srpnja. Program predviđa promociju vodiča “Premužićeva staza” autora Alana Čaplara (13. srpnja) na Baškim Oštarijama te planinarenje Premužićevom stazom od Zavižana do Alana (14. srpnja).
U petak, 14. srpnja, bit će organiziran prijevoz autobusom iz Krasna do Zavižana (okupljanje u 8,30 sati ispred Upravne zgrade NP Sjeverni Velebit), te povratak u večernjim satima s Alana u Krasno. Hodanje traje 5-6 sati (14 km), a potrebna oprema je gojzerice ili tenisice za planinarenje, slojevita odjeća, voda. Broj mjesta u autobusima je ograničen te organizatori mole da se zainteresirani prijave na vrijeme putem obrasca za prijavu. Prijave se zaprimaju do ponedjeljka,10. srpnja. Više detalja može se vidjeti na pozivnici dostupnoj na internetskim stranicama Parkova. Ulaz na sva događanja je slobodan.
– Tko bude u budućnosti ovim lijepim i komodnim putem prolazio, jedva će si moći da predstavi trud i napore, koje su morali da podnesu prvi pioniri, koji su se kretali ovim teško prohodnim terenom bez ikakvih staza, rekao je Dr. Ivan Krajač, “Hrvatski planinar”.
Ideje o turističkom otvaranju Velebita spominju se u tekstovima hrvatskih planinara objavljivanima u časopisu “Hrvatski planinar” još dvadesetih godina prošloga stoljeća. Zahvaljujući u prvom redu predanosti dr. Ivana Krajača, ministra trgovine i industrije za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, osigurana su sredstva za njihovu realizaciju. Stazu je projektirao i gradio inženjer šumarstva Ante Premužić, strastveni planinar i zaljubljenik u ljepote Velebita. Kasnije su je, graditelju u čast, hrvatski planinari prozvali njegovim imenom.
Gradnja uzdužne planinarske staze započela je 1930. godine. Financirali su je zajednički Direkcija šuma na Sušaku (Rijeka), Hrvatsko planinarsko društvo i Kraljevska banska uprava Savske banovine. Zbog nedostatka financijskih sredstava, gradnja staze zastala je jednu čitavu sezonu, a dovršena je u ljeto 1933. godine, kad je završena i najteža dionica u dužini od 1,5 km od Čepuraša do Gromovače.
Premužićevu stazu danas smatramo pravim remek-djelom graditeljstva jer je građena u kamenu – suhozidu, te je položena tako da nas na vrlo jednostavan način vodi u najsurovije i najkrševitije dijelove sjevernog Velebita – Hajdučke i Rožanske kukove. Proteže se hrptom planine od Zavižana do Baških Oštarija u srednjem Velebitu i duga je 57 km. Staza nema teških uspona pa je pogodna i za posjetitelje nenavikle na planinarenje. S Premužićeve se staze odvaja nekoliko uspona na neke od najljepših vrhunaca sjevernog i srednjeg Velebita – Gromovaču, Crikvenu, Šatorinu i druge. Kroz Nacionalni park „Sjeverni Velebit“ prolazi 16 km staze, a na otprilike dva sata hoda od Zavižana nalazi se planinarsko sklonište Rossijeva koliba.
Premužićeva staza 2009. godine u cijeloj je svojoj dužini i službeno zaštićena kao kulturno dobro od nacionalnog značaja. Postavljanjem poučnih tabli duž Premužićeve staze htjelo se obogatiti doživljaj i iskustvo divlje ljepote koje Park nudi.
Ukupna dužina staze u NP Sjeverni Velebit iznosi 16 km, prosječna širina iznosi 1,20 m, najviša točka NP Sjeverni Velebit 1630m, najniža točka Baške Oštarije, PP Velebit 920m, prosječni nagib iznosi 10% te najveći nagib, sedlo Crikvena, NP Sjeverni Velebit 20%.