Nada Semičević je izradila na stotine gnomova od materijala koji bi inače završili u otpadu
TRIBALJ Ako negdje usput sretnete gnoma, velika je vjerojatnost da je na svoj put noseći posvuda sreću krenuo iz Triblja, iz maštovite radionice Nade Semičević. Gnomovi su počeli nicati u Triblju kad je Nada, inače kuharica u HEP-ovoj centrali u susjedstvu, otišla u mirovinu. U četiri-pet godina izradila je nekoliko stotina gnomova, poznatih i kao patuljaka sreće. Nadine gnomove možete naći posvuda, stigli su do Italije, Austrije i Njemačke.
– Kako sam došla na ideju? Primijetila sam da previše toga bacamo, a može se iskoristiti. Došla sam na ideju kako iskoristiti boce, kako stare jastuke, odjeću. Sve recikliram i koristim za izradu gnomova. Od kartona napravim postole, noge od role papira, tijelo je boca Coca-Cole obučena u vatu, od ostataka stare maje gnomu napravim rukave. Ideje mi uglavnom padaju dok kuham. Puno se šije i lijepi. Za izradu jednog većeg gnoma mi treba četiri do pet sati. Radim u skladu s raspoloženjem. Nekad napravim jedno tijelo, nekad me krene pa napravim tri tijela.
Vjerovanje kaže da patuljak bez očiju na Božić otvara oči. I zato su gnomovi najpopularniji i najtraženiji upravo pred Božić do kojeg je ostalo još 46 dana. Djed Božićnjak ne može se obraniti od želja pred kraj godine, a nije lako niti Nedi krajem studenog i početkom prosinca. Mnogi žele nekog svog patuljka za Božić. Najpopularniji je Gnom Božićnjak, drugi žele vilenjaka. Tijekom godine jedan od najpopularnijih gnomova je kuhar. Nada se prilagodi željama pa se tako gnomovi bave raznim profesijama.
Patuljcima su, naravno, oduševljena djeca.
– Jednom sam išla u školu pokazati učenicima kako se rade gnomovi. Djeca su sklapala gnomove od čarapa.