Na bivšim komunističkim kazamatima obilježen Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma
GOLI OTOK/SVETI GRGUR Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma obilježen je na otocima simbolima komunističkog zla – Golom otoku i Svetom Grguru. Žrtvama komunističkih kazamata poklonili su se potpredsjednik hrvatske vlade i ministar mora, prometa i veza Oleg Butković, gradonačelnik Bakra i saborski zastupnik Tomislav Klarić, gradonačelnici Crikvenice i Novog Vinodolskog, Damir Rukavina i Tomislav Cvitković. Žrtvama su odali počast i predsjednik Hrvatskog sabora Goran Jandroković, saborski zastupnik s Raba Josip Borić, načelnik Lopara Zdenko Jakuc, gradonačelnik Raba Nikola Grgurić…
Položeni su vijenci pred spomen pločom koju je za stradale na otocima postavila hrvatska vlada s tekstom “U znak sjećanja na sve žrtve komunističkog režima”, svijeće su upaljene kod spomen obilježja na Svetom Grguru koje je postavila Udruga hrvatskih logoraša koncentracijskog logora Sv. Grgur 1959.-1966., kao i kod spomen križa na Golom otoku. Goli otok je bio muški, a Sveti Grgur ženski logor.
Na otoke su nakon montiranih procesa i lažnih optužbi deportirani komunisti, među njima i partizani, koji su nakon sukoba Tito – Staljin podržavali do jučer “bratski” SSSR, hrvatski domoljubi i protivnici komunističkog režima. Živjelo se i umiralo u neljudskim uvjetima, uz svakodnevna maltretiranja, iživljavanja i uništavanja ljudskog dostojanstva. Na Golom otoku završavali su prvoborci, partizanski pukovnici i politički komesari, ali i ljudi poput Dobroslava Parage. Zatvor na Golom otoku otvoren je 1949. godine, a zatvoren 1988. godine.
Kako danas izgledaju otoci pogledajte u fotogaleriji (prva galerija Goli otok, druga Sveti Grgur). Devastirane zgrade svjedoče o nekim mračnim, prošlim vremenima, a bez obzira na stanje otoka i objekata, česti su posjeti turista. Posebno nautičara. Zašto logori, hrvatski Alcatrazi, nisu pretvoreni u turističku atrakciju, pitanje je koje se postavlja godinama. Već i desetljećima. Jer u Hrvatskoj je komunizam formalno pao prije 33 godine.