Planiramo gastro festivale, promociju gastro osobnosti Crikvenice i Vinodola, edukaciju ugostitelja u režiji vrhunskih kuhara, razmjenu i zapošljavanje kuhara na relaciji Hrvatska – Švedska, objašnjava autor projekta Dino Matejčić koji radi i živi na relaciji Hrvatska – Švedska
CRIKVENICA Gastro sektor u turizmu uvijek traži korak više. Među ostalim, gastro festivale te slična događanja, s naglaskom na lokalnu kuhinju. Ako u sve uklopimo znana imena iz Hrvatske i inozemstva, pred nama je vrlo atraktivna gastro priča. Kadra da podigne kompletnu destinaciju. Crikvenički kuhar, na privremenom radu u Švedskoj, Dino Matejčić priprema konkretne korake u tom smjeru.
“Manifestacija “Chef stage Crikvenica/Vinodolska općina” okupila bi 15 domaćih i stranih kuharskih eksperata koji bi predstavili lokalnu kuhinju na originalan način, s osobnom notom. Predviđene su i radionice za posjetitelje festivala, kao i radionice korisne za vlasnike i osoblje postojećih ugostiteljskih objekata. Plan je povezati Hrvatsku sa Švedskom, u prvom planu dolaskom vrhunskih kuhara na masterclass radionice”, objašnjava Matejčić.
U suradnji s crikveničkom tvrtkom Gastro Consulting Sweden (GCS) aplicirat će se za nepovratna EU sredstva za projekt koji će ciljano unaprijediti ugostiteljski sektor Crikvenice i susjedstva.
“U cijeli program uključili bismo i lokalne OPG-ove, kao i druge proizvođače hrane i pića, s obzirom da se tako crikveničko-vinodolski kraj može dodatno gospodarski osnažiti. Brendiranjem jednog ovakvog eventa ili festivala, dovođenjem poznatih svjetskih kuhara, medija, proizvođača prehrambenih proizvoda i vinara, jača gastro ponuda, ali i kompletna turistička ponuda crikveničko-vinodolske rivijere. Crikvenica i Vinodol imaju vlastitu kulinarsku osobnost koja može zadiviti. Mnoge regije itekako znaju kako to iskoristiti. Zašto to ne bi učinila i Crikvenica”, pita se Matejčić.
Tvrtka GCS blisko surađuje sa švedskom agencijom za pronalaženje freelance talentiranog osoblja iz sektora ugostiteljstva. GCS bi u suradnji s tvrtkom iz Crikvenice održavala radionice za edukaciju ugostiteljskog osoblja te educirano osoblje zapošljavalo u Švedskoj. Kao i obrnuto, s ciljem promicanja mediteranske i zdrave kuhinje.
Znalci moraju imati i kvalitetnu opremu, ističe Matejčić.
“Kroz dugogodišnje iskustvo rada u kulinarskom sektoru uvidio sam slabosti u organizaciji rada kuhinja i dizajnirao alate za praktičniji rad i upravljanje kuhinjskim procesima. GCS.gadgets proizvodi su izuzetno inovativni su. Prezentirani su u Innovatum business centru u Švedskoj, gdje su dobili visoku ocjenu i svu podršku potrebnu za daljnji razvoj i stavljanje na tržište. U razvojni tim uključeni su profesionalci, poput inženjera kibernetike, profesora Bjarne Karlssona. Trenutno se izrađuje projekt aplikacije na nepovratna EU sredstva za inovativna praktična rješenja.
“Iskreno se nadam da ćemo u skoroj budućnosti ponuditi nekoliko kvalitetnih projekata u Crikvenici i dovesti mnoge profesionalce iz branše kako bi unaprijedili ugostiteljski sektor”, kaže Matejčić dodajući da je bitan segment projekta i promocija te se zahvaljuje Karlu Šimeku, menadžeru i vlasniku restorana Galija u čijoj se kuhinji snimao promidžbeni spot projekta.
Projekt ima i socijalnu dimenziju. Jedan od ciljeva projekta je i omogućavanje prekvalifikacije odraslih osoba, kao i izvođenje motivirajuće radionice za djecu iz domova koja bi svoj životni i radni put mogla pronaći baš u gastro sektoru.
https://youtu.be/4cu-tKgFgmg