Ponosni smo, bogatiji za veliko iskustvo, zajedništvo, poručuju iz Thalassotherapije
CRIKVENICA Posljednjih četvero pacijenata blaže oboljelih od korona virusa jučer je napustilo crikveničku Thalassotherapiju. Svima je laknulo. Pacijentima, vodstvu i osoblju Thalassotherapije, njihovim obiteljima i Crikvenici koja je sa neizvjesnošću primila vijest da će se u njihovom gradu liječiti pacijenti oboljeli od korona virusa. Danas je jasno da je posao odrađen po svim pravilima, da nije postojala opasnost za Crikveničane te da su pacijenti dobili adekvatnu skrb.
Ponos odrađenim poslom ne krije 80 zaposlenika koji su brinuli o pacijentima i ravnateljica Thalassotherapije Nataša Manestar.
“Svi zaposlenici Thalassotherapie Crikvenica, i medicinsko i nemedicinsko osoblje, pokazali su veliko srce, odgovornost i hrabrost. Ponosna sam i zahvalna svima jer su pokazali kako se brine o pacijentima, svjesni toga koliko je važno dati ruku i pomoći u borbi protiv epidemije. Sretna sam da su i naši pacijenti zadovoljni. Dobili smo od njih same pohvale. Hvala im na razumijevanju i strpljenju. Svi smo se trudili biti na raspolaganju. Svi zaposlenici podijeljeni u dva tima, od liječnika, medicinskih sestara, fizioterapeuta, naših vrijednih spremačica do naših kuhara i konobara kao i administrativnog osoblja.
Rekla bih da su vrlo brzo svi zaposlenici shvatili da je predviđeno sve kako bi sigurno obavljali svoj posao. Ti su ljudi vrhunski profesionalci i to su dokazali u ovo vrijeme koliko smo se brinuli o ukupno 18 pacijenata koji su boravili kod nas od 7. travnja do 1. svibnja.
Uz to, od samoga početka naš osnivač, Primorsko-goranska županija vodio je računa o tome da imamo dovoljne količine kvalitetne zaštitne opreme, a potrudili su se i organizirati edukaciju naših zaposlenika koje su proveli stručnjaci iz KBC-a Rijeka i naši epidemiolozi iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. Župan Zlatko Komadina osobno je došao obići Thalassotherapiju i zahvalio je svima na angažmanu i pomoći pacijentima. Velika je to stvar, imati podršku i pomoć u trenutku kada institucija preuzima veliku odgovornost.
Meni je osobno ovaj događaj bio izazov koji ću pamtiti cijeli život. Mjesto ravnateljice preuzela sam početkom ožujka i odmah sam dobila zadaću koju je bilo važno dogovoriti i posložiti na način da svi dobiju sve relevantne informacije, i zaposlenici i građani Crikvenice. Ovdje moram zahvaliti i medijima, posebno portalu Tunera.info koji su točno i pravodobno informirali javnost o svemu što se događa. Vjerujem da smo svi zajedno uspjeli pokazati i dokazati koliko je važna solidarnost i koliko je važno pokazati razumijevanje i pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija.
Također, moramo istaknuti da mi je pomoć suradnika, županijskog Upravnog odjela za zdravstvo, pročelnice Đulije Malatestinić, ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ Vladimira Mićović, naših epidemiologa i drugih kolega, koji su bili na raspolaganju doslovno od 0-24 za sva pitanja, bila ključna i na tome sam im svima neizmjerno zahvalna.
Da je skrb o korona pacijentima bio izazov potvrdio je i zamjenik ravnatelja Endi Radović, mr.dr.med.
“Rad s Covid pozitivnim pacijentima za medicinsko osoblje bilo je jedno potpuno novo iskustvo jer nitko od nas u svom dosadašnjem radu nije se susreo sa sličnom medicinskom problematikom. Međutim, svo medicinsko osoblje cjelokupnu situaciju prihvatilo je kao još jedan dodatni izazov koji je stavljen pred nas, a sve radi dobrobiti naših pacijenata i održanja stabilnosti zdravstvenog sustava. Sve moguće prisutne bojazni koje neminovno idu s ovakvom situacijom savladane su preustrojem i odličnom organizacijom sustava unutar naše ustanove koji je postavljen u vrlo kratkom vremenu.
Dokaz za to je zadovoljstvo svih pacijenata koji su bili u našoj ustanovi. Na kraju možemo reći da smo bogatiji za jedno novo iskustvo, ponosni na sebe da smo pridonijeli funcioniranju zdravstvenog sustava u teškim pandemijskim vremenima.
Pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Danijela Ratković, mag.med.techn.
“Rad s Coronom u Thalassotherapiji Crikvenica bilo je jedno posebno iskustvo s kojim smo se svi prvi puta suočili. O tome nas nisu učili u medicinskoj školi, niti smo vježbali na praksi. Pritisak je doista bio velik, od suočavanja s vlastitim strahom do pokretanja sve naše energije u pripremu prostora i postupaka kako ćemo se ponašati. S druge strane za nas su brinuli obitelj i prijatelji…
Ali kada su pacijenti stigli, svima nam je bio prioritet njihov oporavak. Sve smo radili timski. Podijeljeni u dva tima, svaki je odradio 15 dana bitke s Coronom. Možemo reći da smo bogatiji za iskustvo zajedništva, svjesni snage ujedinjenja i spremni za nove izazove.
[blockquote type=”default” style=”2″]Borba nije gotova! Nagradite naš trud odgovornim ponašanjem i u vremenu koji je pred svima nama kako bi se mi mogli vratiti vašim alergijama, astmi, križoboljama, hipertenziji…potpuno spremne i predane svome zadatku jer volimo svoj posao.[/blockquote]