Vjetropark vrijedan 230 milijuna eura uključuje izgradnju 39 vjetroagregata
SENJ Najveći vjetropark u Hrvatskoj, koji se radi u senjskom zaleđu, bit će završen u rujnu. Tada će krenuti s probnim radom i s ishodovanjem dozvola, a službeni početak rada pčekuje se do kraja godine. Radi se o prvoj velikoj kineskoj investiciji u Hrvatskoj koja će se operativno koristiti 23 godine. Vjetropark je vrijedan oko 230 milijuna eura.
Projekt se prostire na površini od 65 kilometara četvornih. Uključuje izgradnju 39 vjetroagregata pojedinačne snage 4 KWh, s tim da se 29 nalazi na području Grada Senja, a deset vjetroagregata na području općine Brinje. Ukupna snaga vjetroparka bit će 156 megawata. Godišnje će proizvoditi 530 milijuna kilovat sati električne energije. Gradi ga kineska državna tvrtka Norinco International Cooperation Ltd., odnosno Norinco podružnica Zagreb koja je većinski vlasnik tvrtke “Energija projekt” sa sjedištem u Senju, s udjelom vlasništva od 76 posto.
Radovi su započeli 20. srpnja 2019. godine, a do kraja 2020. godine odrađeno je 70 posto cjelokupnog projekta, 68 kilometara pristupnih cesta, kao i platoi i temelji za sve vjetroagregate. Te radova obavljalo je 250 hrvatskih i kineskih radnika i inženjera. Potom je u prošloj godini instalirano osam vjetroagregata. Planirano postavljanje većeg broja vjetroagregata, usporio je koronavirus koji je otežao dolazak kineskih inženjera radi prestanka letova aviona. I zatvorene granice i testovi na koronavirus učinili su svoje. Prevladavanje poteškoća vezano za vize, samoizolaciju. pomoglo je Ministarstvo vanjskih poslova Republike Hrvatske i stožer Civilne zaštite Grada Senja.
Saveznik u montaži nije bilo ni zimsko vrijeme s vjetrom koje ju je otežavalo, ali radovi ipak nisu stali, već su bili usporeni. Pri sastavljanju vjetroagregata ne smije biti vjetra, tako da su od početka godine uspjeli montirati samo jedan. Kako se očekuje ljepše vrijeme, povećat će broj dizalica i pojačati tempo. Montažu izvodi 160 hrvatskih i 40 kineskih radnika i stručnjaka. Menadžment je smješten u Senju, a kineski radnici stanuju u zakupljenim objektima u Krivom Putu i Melnicama. Opremu koja se koristi pri izgradnji vjetroparka proizvodi Shanghai Electric. Redovito se dovozi u luku Zadar, a šesti, ujedno i posljednji brod s opremom trebao bi uploviti u lipnju.