Lokalna akcijska grupa pokriva Vinodolsku općinu, Novi Vinodolski, Crikvenicu, Bakar, Kraljevicu, Čavle i Kostrenu
NOVI VINODOLSKI Lokalna akcijska grupa Vinodol svečano je obilježila deset godina djelovanja.
LAG Vinodol sa sjedištem u Bribiru osnovan je 2012. godine na inicijativu Poduzetničkog centra Vinodol. Prilikom osnivanja, područje LAG-a obuhvaćalo je Vinodolsku općinu, Novi Vinodolski i Crikvenicu. Tri godine kasnije LAG-u su se priključili gradovi Bakar i Kraljevica te općine Čavle i Kostrena. Danas LAG Vinodol pokriva površinu veličine jednog i pol otoka Krka, djeluje na području sedam jedinica lokalne samouprave u kojima živi nešto više od 40 tisuća stanovnika. Tim LAG-a čine predsjednik Ivica Jerčinović, voditelj ureda Marjan Baričević te stručni suradnici Marija Kolar i Marko Butković.
Zadatak LAG-a je provedba Lokalne razvojne strategije (LRS) LAG-a i posljedično povećanje iskorištavanja EU fondova na području LAG-a. Kad je LAG Vinodol startao s radom, dobio je početna sredstava u iznosu 900 tisuća kuna. Na račun LAG-a stigla su i bespovratna sredstva u iznosu od 319 tisuća kuna za pripremu i izradu Lokalne razvojne strategije za programsko razdoblje 2014.-2020. Za provedbu lokalne razvojne strategije za programsko razdoblje 2014.-2020. (uključujući i prijelazno razdoblje 2021. i 2022. godine) i rad Lokalne akcijske grupe, LAG Vinodol je na raspolaganju imao 12,4 milijuna kuna.
Prvi LAG natječaj objavljen je 2018. godine, a do kraja 2022. godine objavljeno je ukupno sedam LAG natječaja.
Objavom sedmog LAG natječaja cjelokupna financijska alokacija dodijeljena LAG-u Vinodol za objavu LAG natječaja za razdoblje 2014.-2020., uključujući i prijelazno razdoblje 2021. i 2022. godine u iznosu 9,6 milijuna kuna stavljena je na raspolaganje korisnicima.
Temeljem tri natječaja za Mjeru 1.1.3. “Razvoj i održivost malih poljoprivrednih gospodarstava” odabrano je 29 projekata; temeljem natječaja za Mjeru 1.1.1. „Povećanje konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje“ jedan projekt i temeljem dva natječaja za Mjeru 3.1.1. „Pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo“ odabrano je 13 projekata. Tako je malim poljoprivrednim gospodarstvima dodijeljeno po 15 tisuća eura bespovratnih sredstava koja su poljoprivrednici mogli utrošiti u nabavku poljoprivredne mehanizacije, strojeva i opreme, kupnju sadnog materijala i stoke, kupnju i proširenje poljoprivrednih zemljišta kao i opremanje gospodarskih objekata, a sve s ciljem jačanja i okretanja tržišta malih poljoprivrednih gospodarstava tržištu.
Završetkom tekućeg programskog razdoblja potpora u ukupnom iznosu 9,5 milijuna HRK će biti dodijeljena za 29 malih poljoprivrednih gospodarstava, jedno veliko poljoprivredno gospodarstvo te 20 projekata male komunalne infrastrukture jedinica lokalne samouprave.
Tijekom 2022. godine LAG Vinodol izrađuje Lokalnu razvojnu strategiju LAG-a Vinodol za razdoblje 2023.-2027, rečeno je na svečanosti u restoranu Muroskva u Mitan marini u Novom Vinodolskom.
LAG Vinodol proveo je međuteritorijalni partnerski projekt naziva BusyBee Workshop koji je okupio pet hrvatskih LAG-ova (LAG Bilogora-Papuk, LAG Papuk, LAG Virovitički prsten, LAG Lika i LAG Vinodol). Projekt govori o vrijednostima ruralnog područja te promovira lokalne poljoprivredne proizvode u sklopu gastro ponude, ljepotu i očuvanost područja te tradiciju kao elemente turističkog potencijala područja. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 840 tisuća kuna. Održana su brojna edukativna predavanja i radionice kao i obilasci primjera dobre prakse.
UZ to, LAG Vinodol sudjelovao je u organizaciji lokalnih sajmova, manifestacija, festivala… s ciljem promocije malih poljoprivrednih (i drugih) proizvođača.
Među zasluge LAG-a svakako spada i osnivanje Lokalne akcijske grupe u ribarstvu Tunera kako bi se osiguralo korištenje sredstava iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. LAG je 2016. godinu pokrenuo inicijativu za osnivanjem, a danas LAGUR Tunera obuhvaća područje sedam jedinica lokalne samouprave: gradove Bakar, Crikvenicu, Kraljevicu i Novi Vinodolski te općine Fužine, Kostrenu i Lokve. Sjedište LAGUR-a nalazi se u Crikvenici.
LAG Vinodol ima odličnu suradnju sa svojim osnivačima jedinicama lokalne samouprave i Primorsko-goranskom županijom koji su prepoznali značaj i ulogu LAG-a. Bez njihove pomoći bi bilo puno teže ostvariti zacrtane ciljeve, ističu u LAG-u.